24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

Türk Basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olan bugünde, tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum.
Demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından olan basın, halkın haber alma ihtiyacını karşılaması açısından önemlidir. Milletimizin doğru haber alma noktasında, basın kuruluşlarımızın özgür, tarafsız ve objektif olarak görevlerini yerine getirmesi, ülkenin demokratik gelişmelerine olanak sağlamaktadır.
Dünyanın değişik kriz bölgelerinde ve çatışma ortamlarında görev yapan birçok gazeteci zaman zaman ağır bedeller ödemekte, bazen de görevleri uğruna canlarını feda etmektedirler.
Bir kamu görevi yapan basın kuruluşları, halkın haber alma özgürlüğüne de büyük katkı sunmaktadır. Bunun en somut örneğini, 15 Temmuz 2016’da hain FETÖ darbe girişiminin önlenmesinde basının katkısının çok büyük olduğunu gördük.
15 Temmuz 2016 gecesi hain darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasi için direniş çağrısını gayret ve cesaretle kahraman milletimize ve dünyaya duyurulmasındaki azmini takdirle karşılıyoruz. 
Değerli basınımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Şeref MALKOÇ
Kamu Başdenetçisi