Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç birtakım temaslarda bulunmak ve üniversitede “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferans vermek için Muş’a gitti.

Başdenetçi, Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı makamında ziyaret ettikten sonra üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Başdenetçi: “KDK Vatandaşın Avukatlığını Yapıyor”

Başdenetçi konferansta yaptığı konuşmaya Ombudsmanlık ve adalet kavramlarını izah ederek başladı ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bir hak arama kurumu olduğunu söyledi. Adaleti sağlamada üç önemli kriter olduğunun altını çizen Malkoç bu üç kriterin de kurum tarafından sağlandığını ifade etti. KDK’ya başvuruların tamamen ücretsiz ve kolay olduğunu belirten Başdenetçi kısa sürede problemleri çözdüklerini ve vatandaşın avukatlığını yaptıklarını kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı anayasal bir kurum olan Ombudsmanlığın tarafsızlık ilkesi gereği tavsiye kararı verdiğini söyleyen Başdenetçi idarelerin KDK tavsiyelerine yüzde 75 oranında uyduğunu hatırlattı. Malkoç, Avrupa’daki Ombudsmanlık kurumlarının yüz yıllara varan geçmişleriyle yüzde 80 uyum oranına sahip oldukları düşünüldüğünde, 2012 yılında kurulan, 2013 yılında şikayet almaya başlayan genç bir kurum olan KDK’nın bu oranlara ulaşmasının fevkalade olduğunun altını çizdi.

Malkoç: “Adalet Bizim Tarihimizde Var”

Adaletin ekmek, gibi, su gibi insan için elzem olduğunu ifade eden Ombudsman, Türkiye’nin daha adil olması için KDK, CİMER gibi 12 farklı kurumun çaba sarfettiğini söyledi. Malkoç, “Bizim medeniyetimizin kökü de öyle zaten. Kur’an-ı Kerim’de en çok zikredilen kelimenin başında adalet geliyor. Hadisi şeriflerde de aynı şeyler var. Osmanlı 3 kıtada 600 yıl onlarca kavim, yüzlerce din, yine onlarca mezhebin hepsini bir arada tutmuş. Osmanlı coğrafyasında bugün elliye yakın devlet var. Olmayan şey, huzur. Ama Osmanlı 600 sene onları bir arada tutmuş. Neyle tutmuş? Adaletle tutmuş. Bugün Sırp hala Sırpça konuşuyorsa ve Ortodoks’sa, bugün Yunanlı Yunanca konuşuyor ve Ortodoks’sa veya Bulgar veya Romen, Osmanlı’nın adaletine borçlu. Çünkü Osmanlı onun dinini, dilini zorla değiştirmeye kalkmamış. Ama Osmanlı olmasaydı muhtemelen Vatikan gelecekti onları Ortodoksluktan çıkarıp Katolik yapacaktı belki. Ama adaletle Osmanlı bunları temin etmiş” dedi.

Ombudsman Malkoç: “İnsan Hakları Konusunda Mesafe Aldık”

Ülkemizin geçmişinde darbeler ve 28 Şubat süreçleri gibi adalet kavramını zedeleyen, hakkaniyet duygularını yaralayan süreçlerin yaşandığını kaydeden Malkoç üniversitelerde bir zamanlar yaşanan başörütüsü yasaklarının büyük mağduriyetler oluşturduğunu hatırlattı. Geçen 15 yıllık süreçte Türkiye’nin insan hakları konusunda çok mesafe kaydettiğini ifade eden Başdenetçi: “Ama bu ortamı DEAŞ, PKK, FETÖ zehirledi. Bu milletin, bu memleketin huzurunu terörle kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Veyahut da FETÖ 40 yıl ‘eğitim, üniversite, din, ibadet’ dedi. İnsanların çoğu da inandı ona. 40 yıl insan kendini haince, sinsice saklar mı? 40 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine yerleştirdiği öğrenciler general oldu. 2016 yılı 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetlerinde 350 generalin 175’i FETÖ’cü çıktı. Harbiye’yi, mülkiyeyi, adliyeyi, emniyeti, istihbaratı ele geçirmeye kalktılar. Ne oldu? 15 bin asker, 20 uçak, 40 helikopter, 150 tankla Cumhurbaşkanını öldürmeye, meclisi yok etmeye, bombalamaya kalktılar. Unuttukları bir şey vardı. Bu kahraman milletin adalete olan sevdasını, hukuka olan sevdasını unuttular. İşte Cumhurbaşkanımız bu milletin önüne çıktı onlara haddini bildirdi. Çok şükür 15 Temmuz dünyaya örnek gösterilecek bir olaydı” diye konuştu.

Başdenetçi: “Mahkemeye Gitmeden Bize Gelin”

İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yanında tutum ve davranışlarını da denetlediklerini ifade eden Başdenetçi vatandaşın idareyle ilgili her türlü problem karşısında mahkemelere giderek hem pahalı süreçlerin altına girmesinden hem de yıllarca sürecek davalara muhatap olmadan önce KDK’ya gelmesinin daha iyi olacağını ifade etti.

Konferansta öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Malkoç öğrencilerle yaptığı sohbetin ardından Muş Valisi İlker Gündüzöz'ü makamında ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Vali Gündüzöz, Malkoç'a Sultan Alparslan'ın at üzerindeki heykelini hediye etti. Başdenetçi valilik ziyaretinin ardından Muş Belediyesine geçti. Belediye Başkanı Feyat Asya, belediye çalışmalarıyla ilgili Malkoç'a bilgi verdi. Burada basınla görüşen Başdentçi yaptığı değerlendirmede "Muş gibi bir yerde Feyat Asya gibi değerli bir arkadaşımızın belediye başkanı olarak görev yapması bizi son derece memnun ediyor. Ayrıca Muş halkı bu açıdan çok şanslı. Kısa zamanda çok güzel çalışmalar yapmışsınız tebrik ediyorum" diye konuştu.