Başdenetçi Malkoç: “Eğer Hakkımızı Ararsak Her Şey Düzelir”

Başdenetçi Şeref Malkoç Afyon’da üniversite öğrencileriyle bir araya geldikten sonra Kamu Denetçiliği Kurumu Eğitim Programı’nın açılışını yaptı.

Malkoç Afyon’daki temaslarına ilin Valisi Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret ederek başladı. Tutulmaz’la görüşmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk’le görüşen Başdenetçi Baro Başkanı Turgay Şahin ile de bir araya geldi. Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Serteser’le de istişarelerde bulunan Malkoç, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Soluk’la görüşmesinin ardından üniversitede “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi.

Konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2013-2014 yılları arasında kurucu genel sekreterliği yapan vali Mustafa Tutulmaz’a teşekkür eden Malkoç sözlerine şöyle devam etti: “Afyon’da bulunmanın muhabbetini, sıcaklığını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün özel ve anlamlı bir gün. 20 Mart Çanakkale zaferimizin kutlamalarının üstünden iki gün geçti. Tarihin en büyük savaşlarından birisi. Dünyanın en yüksek teknolojili ordularına karşı, Mehmetçiğin göğsüne düşen binlerce ton bombaya karşı bir zaferin kutladık. Buradan Çanakkale şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Başdenetçi: “Hak ve özgürlük arayışlarının temelinde adalet vardır.”

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hak arama kültürünü yaygınlaştırmak için çabaladığının altını çizen Ombudsman Malkoç şöyle konuştu: “Hak ve özgürlük arayışlarının temelinde adalet vardır. İnsanın temel görevi yeryüzünde mizanı korumaktır. Ölçülü olursak, empati yaparsak, adalet, hakkaniyet hususlarına riayet edersek fevkalade başarılı oluruz. Bunun en somut örneği Osmanlı Medeniyetidir. Osmanlı Devleti dünyanın en karışık coğrafyasını altı asır barış ve huzur içinde yönetmiştir. Bunu adalet ve hakkaniyet sayesinde başarmıştır.”

Konuşmasında gençlere de seslenen Ombudsman Malkoç “KDK’nın görevi idareyle sorunlarınızı mahkemeye gitmeden çözmektir. Ombudsman hakkaniyeti de gözetiyor. Özellikle üniversitelere gidiyor, üniversitelerde Ombudsmanlık kulüpleri kuruyoruz ki sizlerin adalete, hakkaniyete, hukuka şimdiden bağlılığınız olsun. Eğer biz hak arama usullerini bilip hakkımızı ararsak Türkiye’de her şey düzelir, yoluna girer” dedi.

Malkoç: “Kararlarımızın gücü vakaları iyi tetkik etmemizde saklıdır.”

Başdenetçi üniversitede verdiği konferansın ardından Afyon Barosu’nda stajyer avukatlarla bir söyleşi gerçekleştirdi. Genç avukatlara KDK hakkında bilgi veren Malkoç konuşmasında şunları ifade etti: “Kamu Denetçiliği Kanunu Türkiye’de zorlukla çıkarıldı. Bir kez dönemin Cumhurbaşkanı reddetti, Meclis kanunu Cumhurbaşkanına aynı şekilde ikinci kez gönderince bu sefer de Anayasa Mahkemesi iptal etti. Vatandaşın bir dilekçeyle hakkını araması geciktirildi. 2012’de KDK kanunu çıktı, 2013’te ilk şikâyetler alınmaya başlandı. KDK, yargı ve Meclis hariç her kurumu denetliyor. Ombudsmana başvurular çok kolay ve ücretsiz. Elektronik ortamda, bizzat kuruma gelerek ya da valilikler, kaymakamlıklar aracılığıyla vatandaşlarımız bize başvurabilir. Bizim kararlarımızın gücü vakaları iyi tetkik edip, hukuk metnini iyi ifade etmemizde saklıdır.”