Aile Bakanlığı Çocuk Danışma Kurulu Üyeleri Kamu Denetçiliği Kurumunu Ziyaret Etti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve UNICEF işbirliğiyle oluşturulan Çocuk Hakları Çocuk Danışma Kurulu, 28-30 Ocak tarihleri arasında düzenledikleri 2018 yılı I. Periyodik Toplantısında yaptıkları yıllık çalışma ve eylem planlarına ilişkin çalışmalarını sunmak üzere Kamu Denetçiliği Kurumunu (KDK) ziyaret etti.

Çocukların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (Ombudsmanlık) tarihçesini anlattı.

Kamu Denetçiliği Kurumunun köklerinin Osmanlı’ya dayandığını söyleyen Başdenetçi Malkoç, KDK’nın güzel ve faydalı bir kurum olduğunu, kurumun görevinin ise idarenin verdiği hizmetlerin kaliteli ve şeffaf olup olmadığını, daha iyisinin yapılıp yapılmayacağını denetlediklerini ifade etti.

Vatandaşların şikâyet başvurusu üzerine inceleme yaptıklarını vurgulayan Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumuna, kurumun internet sitesi üzerinden e-başvuru sistemiyle, kuruma gelerek, faks, posta ve e-posta aracılığıyla başvurabilirler. Örneğin, siz öğrencilerin okulunuzda, belediye hizmetlerinde veya herhangi bir kurumda gördüğünüz eksiklikleri ve yaşadığınız sorunları Kurumumuza başvurduğunuz takdirde incelenmeye alınır.” Dedi.

Türkiye’nin çok geniş ve özellikle öğrenci potansiyeli açısından zengin bir ülke olduğunu bildiren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye’de 17 milyona yakın ortaöğretim ve lise öğrencisi, 7 milyon 250 bin üniversitede okuyan öğrenci ve ülkemizde 650 bin Suriyeli çocuğun eğitim gördüğü bilgisini verdi.

Sadece Türkiye’de eğitim gören öğrenci sayısının Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu belirten Malkoç, Norveç’te ilkokul, ortaokul ve liseye giden öğrenci sayısının 370 bin olduğunu belirtti.

Nüfusun önemli bir imkân olduğunun altını çizen Malkoç,”Sizin gibi böyle iyi yetişmiş, kabiliyetli ve çalışkan bir gençliğimiz var. Türkiye’nin geleceği sizlersiniz. Sizin gayretleriniz, çalışmalarınız Türkiye’nin yükselişini ve geleceğini belirleyecek. Onun için size önem veriyoruz. Biz de elimizden geldiği kadar sizlere yardım edeceğiz. Çünkü insanlığa hizmet etmek kadar dünyada güzel bir şey yok.” Diye konuştu.

Çocuklar Zararlı Yayınlara Dikkat Çekti

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a çalışmalarını aktaran Danışma Kurulu üyeleri özellikle ülkemizde çocuklara yönelik bazı yayınların zararlı içeriklerine dikkat çekti. Üyeler, TBMM’de çocuk hakları alanında faaliyet gösteren daimi bir ihtisas komisyonunun kurulmasına yönelik taleplerinin hâlihazırda önemli ve gerekli bir ihtiyaç olarak gündemde olduğunu belirtti.

Çocuklar, hak aramaları konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu gibi kurumların olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek Kurumu KDK çocuk web sitesinden takip ettiklerini belirtti.

Danışma Kurulu olarak yabancı kökenli Ombudsman kelimesi yerine Türkçe ve çocuk dostu başka bir kelime kullanılması için 81 ilde İl Komitesi üyeleriyle bir çalışma yaparak sonuçlarını KDK’ya sunabileceklerini ve 2018 yılı I. Periyodik Toplantısında yaptıkları yılık çalışma ve eylem planlarını KDK ile paylaşacaklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından çocuklar, Başdenetçi Malkoç’a kabulünden dolayı teşekkürlerini iletti.

Toplantı sonunda Başdenetçi Şeref Malkoç ve çocuklar hatıra fotoğrafı çekindi.