Malkoç: “Türkiye’nin İyi Yetişmiş Gençlere İhtiyacı Var”

19 Mayıs Üniversitesi Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Ombudsmanlık Kulübü öğrencileri Ankara’ya gelerek Kamu Denetçiliği Kurumu’nu ziyaret ettiler. Genel Sekreter İbrahim Kılınç’ın, Ombudsmanlığı tanıtan sunumunun ardından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç bir konuşma yaptı.

Malkoç konuşmasında öğrencilere “Ali Fuad Başgil gibi bir ustanın ismini taşıyan fakültede okuduğunuz için çok şanslısınız” dedi. Başdenetçi hukuk fakültesinden gelen 80’e yakın öğrenciye yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye gelişti, zenginleşti, üniversiteler de bundan payını aldı. Şu anda Türkiye’de 125 bin avukat çalışıyor, 80 adet Hukuk Fakültesi’nde 100 bin öğrenci okuyor. Bu rakamlardan da anlaşılıyor ki Hukuk Fakültesi’nde okumak bir ayrıcalıktır.”

Malkoç: “Hukuk Her Yerde Var, Kul Hakkı Yok”

Başdenetçi Türkiye’de hukukun ve Ombudsmanlığın temellerinden yer alan inanış ve geleneklere de değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Bizim dinimizde kul hakkı vardır. Biz birbirimizden ayırılırken helalleşiriz. Kul hakkı zariftir, incedir. Hukuk her ülkede var ama başka ülkelerde kul hakkı yoktur. Sizler de hukuk okurken bu güzel kavramları aklınızdan çıkarmayın.”

Konuşmasında hukuk öğrencilerinin sahip olması beklenen nitelikler üzerinde de duran Ombudsman Malkoç şunları söyledi: “Allah dünyayı bir nizam üzerine yaratmış. Bu nizamı yaratılmışların en şereflisi olan insan, adaleti korumalıdır. Adaleti korumada da en önemli görev hukukçularındır. Sizler hukuk öğrencileri olarak hem çevrenize hem ülkenize eylem ve davranışlarınızla örnek olmalısınız. Size verilen kaynaklarla yetinirseniz sıradan bir hukukçu olursunuz. Size anlatılanla, verilenle yetinmeyin. Daha çok çalışın. En az bir yabancı dili çok iyi öğrenin. Kitap okumadan iyi bir hukukçu olunamayacağını unutmayın. ”

Kendi deneyimlerinden yola çıkarak geleceğin hukukçuları olan öğrencilere tavsiye veren Malkoç sözlerini şöyle sonlandırdı: “Türkiye’nin sizin gibi iyi yetişmiş gençlere ihtiyacı var. Sizler Türkiye’de hukukun, adaletin, hakkaniyetin temsilcisi olacaksınız. Avukat olduğunuzda müvekkilinizi iyi dinlemeli, dava dosyalarını başarıyla muhakeme edecek bilgiye sahip olmalısınız. Bir dava, dilekçesi yazılırken kaybedilir ya da kazanılır. Bunu unutmadan her adımı iyi araştıracaksınız. Ama hepsinden önce iyi bir insan olacaksınız ve sahip olduklarınızın kıymetini bileceksiniz.”