Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisinden KDK’ya Ziyaret

Ankara Büyükşehir Belediyesi 23. Dönem Çocuk Meclisi Başkanı ve üyelerinden oluşan çocuklar, Kamu Denetçiliği Kurumunu ziyaret etti. Çocuk Meclisi üyeleri çocuklar, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ile yemekte bir araya geldi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, çocuklara KDK hakkında bilgiler vererek, tavsiyelerde bulundu.

Başdenetçi Şeref Malkoç, çocukların kamu kurumları ile yaşadıkları sorunları KDK’ya direk iletebileceklerini ve gizlilik talep edildiğinde kimlik bilgilerinin idareyle paylaşılmayacağını bildirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru şekilleri hakkında da bilgi veren Başdenetçi Malkoç, “Kurumumuza elden, posta, e-posta, faks veya elektronik başvuru sistemi yoluyla şikâyet başvurusunda bulunabilirsiniz.” Dedi.

Şikayet başvurusu üzerine inceleme yaptıklarını belirten Şeref Malkoç, yerinde incelemelerde bulunabildiklerini ve tanık dinleme yetkilerinin olduğunu söyledi.

En çok eğitim, kamu personel rejimi ile çalışma ve sosyal güvenlik konularında başvurular aldıklarını söyleyen Malkoç, başvuruları en kısa sürede çözüme kavuşturduklarını dile getirdi.

Kamu Başdenetçisi Malkoç ve Kamu Denetçisi Tunçak, çocukların sağlık, eğitim, sınav sistemi, okul koşulları, erken evlilik, çocuk işçiliği, akran zorbalığı ve ırk, dil, din ayrımına ilişkin yaşadıkları sorunları ve önerileri dinledi.