Kamu Başdenetçisi Malkoç, Azerbaycan’da

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, 20-21 Haziran 2018 tarihleri arasında 15. Bakü Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı çerçevesinde Azerbaycan’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Konferansta Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ombudsman ve Mültecilerin Sosyal ve Ekonomik Entegrasyonu konusunda konuşma yaptı.

Başdenetçi Şeref Malkoç yaptığı konuşmasında, kardeş ülke Azerbaycan’da önemli bir toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Malkoç: Türkiye olarak “İnsan insanın dostudur” düsturuyla hareket ettik.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Türkiye olarak “İnsan insanın dostudur” düsturuyla hareket ettiklerini ve bir insanlık vazifesi olarak, savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilere kucak açtıklarını ve açık kapı politikası izlediklerini söyledi.

Kendi evlerini, topraklarını bırakarak kaçmak zorunda kalan, başka bir ülkenin topraklarına sığınan insanlara insan hakları çerçevesinde eşit davranarak ve haysiyetlerini koruyarak hizmet sunmak, bu kapsamda yaşam olanakları sağlamak gerektiğini vurgulayan Başdenetçi Malkoç, “Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de bu bakış açısı ile 7 yıldır üstün gayret göstermekte, tüm dünyanın hayranlıkla izlediği fevkalade çalışmalar yürütmekte ve sağlıktan tutun eğitim, gıda, iş hayatı, barınma ve daha birçok alana kadar Suriyelilere hizmet vermekteyiz. Ülkemizde bulunan Suriyelilerden eğitim çağındaki çocuk sayısı 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başında yaklaşık 976 bin idi. Bu nüfus kimi ülkelerin toplam nüfusundan bile fazladır. Ancak biz bu çocukları kendi çocuklarımızdan ayırmadık. Onların kayıp bir nesil olmalarını engellemek için okullaşmalarına çok önem verdik ve 2017 yılında yüzde 63’ünden fazlasının okullaştırılmasını sağladık. Şimdi bu çocukların birçoğu Türk okullarında Türk çocuklarıyla aynı sınıfta, aynı sırada öğrenim görüyorlar.” Dedi.

Sadece çocukları değil, yetişkinleri de düşündüklerini bildiren Malkoç, “Yetişkinler için de yaygın eğitim faaliyetleri düzenliyoruz ve Halk Eğitim Merkezlerinde Türkçe veya mesleki ve hobi kurslarına katılıyorlar. Böylelikle hem savaşın ve göçün travmasını atlatmalarına, hem de dil öğrenerek topluma adapte olmalarına, meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyoruz.” Diye konuştu.

Göç politikaları belirlenirken insan hakları temelinden uzaklaşılmaması gerektiğini vurgulayan Malkoç, “Bu noktada hükümetlerimizi harekete geçirmek veya yönlendirmek adına biz Ombudsmanlık Kurumlarına görev düşmektedir. Ombudsmanlık Kurumu olarak biz de bunu kendimize görev bilerek “Türkiye’deki Suriyeliler” konulu bir özel rapor hazırladık; tespit ve önerilerimize raporda yer verdik.” Şeklinde konuştu.

“Ombudsmanlık Kurumları, diğer ülkeleri, sivil toplum örgütlerini ve uluslararası kuruluşları harekete geçirmesi gerekmektedir.”

Başdenetçi Şeref Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve güçlendirilmesi misyonuna sahip kurumların temsilcileriyiz. Görevimiz önemli ve bir o kadar da ağır. Maalesef Dünyada bu denli savaşlar, çatışmalar devam ediyorken, birçok masum insan öldürülüyor, diğerleri de evlerini terk ederek başka ülkelere sığınmak zorunda kalıyorken, gelişmeler bu şekilde endişe vericiyken, insanlık dramından kaçarak hayatta kalma mücadelesi veren mültecilere dil, din, ulusal veya etnik köken ayrımı gözetilmeksizin tüm dünya tarafından sahip çıkılması gerekmektedir. Savaşlar geçicidir, kalıcı ve önemli olan ise barış ve insan haklarıdır. Ancak sorumluluk sadece belli ülkelerin üzerine yüklenemez. Sadece ekonomik destekte bulunmak, bu insanlık vazifesini yerine getirmeye yeterli değildir. Bu anlamda da insan hakları kurumlarına, dolayısıyla Ombudsmanlık Kurumlarına da önemli görevler düşmektedir. Zira Ombudsmanlık Kurumlarının bir görevi de farkındalık yaratmak, ilgili yetkilileri harekete geçirmektir. Bizlerin, kendi hükümetlerimizin yanı sıra, diğer ülkeleri, sivil toplum örgütlerini, uluslararası kuruluşları da harekete geçirmemiz gerekmektedir.”

Programa, Azerbaycan Cumhuriyeti İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Elmira Suleymanova, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Kanun Uygulayıcı Kurum ve Askeri İşlerle çalışmadan Sorumlu Yardımcısı Fuad Alasgarov, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Farhad Abdullayev, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Bahar Muradova ve Azerbaycan BM Mukim Koordinatörü/ UNDP& UNFPA Mukim Temsilcisi Ghulam M.Isaczai, Kırgızistan Cumhuriyeti Ombudsmanı Kubatbek Otorbaev, Sırbistan Ombudsmanı Zoran Pašalić katıldı.

Konferansta ayrıca, Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanmasında Azerbaycan Tecrübesi, Tutukevlerinde Vatandaşların Hak ve Özgürlüklerinin Sağlanması, Mültecilerin ve ülkesinde yerinden edilmiş kişilerin haklarının korunması: hâlihazırdaki durum ve zorluklar, İnsan haklarının sağlanması ve teşvikinde STK’ların rolü konu başlıkları ele alındı.