Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Ombudsman Malkoç’u Makamında Ziyaret Etti

5 Aralık 2016’da görevine başlayan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a ziyaretlerinden sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u makamında kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi olarak seçilmesi ve görevine başlaması dolayısıyla kendisini tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Gerek siyasi tecrübesi gerek hukuki bilgisi dolayısıyla yapacağı görevde başarılı olacaktır” diye konuştu.

Ombudsmanlık müessesinin Türkiye’de yerleşmesi, kökleşmesi ve sorun çözücü bir Kurum haline dönüşmesinde çok değerli katkıları olacağına yürekten inandığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Kamu Denetçiliği Kurumunun da demokrasinin gelişmesi bakımından önemli katkıları olacağına inanıyorum tebrik eder, Allah muvaffak eylesin, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı Numan Kurtulmuş’a teşekkür eden Malkoç, “29 Mart 2013 tarihinde şikâyet başvurularını almaya başlayan Kamu Denetçiliği Kurumu olarak en temel gayemiz; vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve şirketlerin idareyle kaynaklanan anlaşmazlıklarını yargıya gitmeden önce hızla çözmeye çalışmaktır” dedi.

Devletle vatandaş arasında köprü olacaklarını belirten Malkoç, Ombudsmanlığın vatandaş için hacet kapısı olduğunu söyledi.

Malkoç: “Başınız düşerse dara Ombudsmanlığı ara”

Kurumun faaliyetleri kapsamında vatandaşın hak arama kültürünü geliştirme olduğunu söyleyen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Kamu yönetiminin kalitesini artırma, misyonumuzun merkezî unsurunu oluşturmaktadır” diye konuştu.

‘Başın düşerse dara ombudsmanlığı ara’ şeklinde de bir slogan belirlendiğini dile getiren Malkoç, “Türkiye’de hizmet standardının kalitesinin artması, yönetim ilkelerinin daha iyi olgunlaşması hatta Türkiye’de hukuk devletinin gerçekleşmesi anlamında vatandaşın hak ve özgürlüklerinin gelişmesi anlamında hak arama özgürlüğünde ve hak arama kültüründe önemli katkılarımız olacaktır” dedi.