Başdenetçi Hollanda’da Önemli Görüşmeler Yaptı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Hollanda’da yaşayan Türkler arasında hak arama kültürünün geliştirilmesi ve Hollanda Ombudsmanlığı tarafından düzenlenen “poldershop” etkinliğine katılmak üzere Hollanda’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Program kapsamında Hollanda adalet makamlarıyla görüşen Malkoç Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle de bir araya geldi. Hollanda ziyaretinde Başdenetçiye KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç eşlik etti.

Ombudsman Malkoç Hollanda programına Rotterdam İslam Üniversitesini ziyaretle başladı. Üniversite ziyaretinin ardından Lahey’e geçen Başdenetçi Malkoç ve heyet, BM Uluslararası Rezidüel Mekanizması Başsavcısı Serge Brammetrz’le görüştüler. Rezidüel makamının verdiği brifingin ardından KDK heyeti Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkan Yardımcısı Yargıç Robert Fremr’le bir araya geldiler.

Başdenetçi Malkoç Hollanda’da yaşayan Türklerin ırkçılık, ayrımcılık ve İslam düşmanlığından kaynaklanan sorunlarını dinlemek ve onlara bu saldırılara karşı haklarını nasıl arayacaklarını göstermek amacıyla Türk STK temsilcileriyle görüştü. Türk elçiliğinde gerçekleşen buluşmada Malkoç "Hollanda'da bulunan insanımızın 50 yıllık mücadeleden sonra kendi hak ve hukukunu öğrenmiş olduğunu gördük ve bunu korumasında iyi bir seviyeye getirdiğini müşahede ettik" dedi.

Ombudsman: “Türk STK’ları Hollanda’da Huzur ve Barış için Çalışıyor”

STK toplantısının ardından basına demeç veren Ombudsman Malkoç Türk sivil toplum kuruluşlarının “terör örgütlerine katılımın önlenmesi” gibi pek çok konuda önemli çalışmalar yaptığını belirtti. Başdenetçi sözlerine şöyle devam etti: "Umut ediyorum ki Hollanda makamları bunun yeterince farkında olurlar ve buradaki toplumun huzurunun ve barışın sağlanmasında Türklerin ne kadar faydalı çalışma yaptığını müşahede ederler".

Dünyanın barışa ve huzura ihtiyacı olduğuna işaret eden Malkoç, bunun da vicdan sahibi, insan haklarından yana kişiler tarafından adalet ve hakkaniyeti egemen kılarak sağlanabileceğini vurguladı. Malkoç, sivil toplum örgütlerinin bu anlamda daha çok çaba göstermesi, dünyadaki haksızlık ve hukuksuzluklara karşı Ombudsmanların da gayretini artırması gerektiğini dile getirdi.

Başdenetçi: “Türkiye terörle mücadelede dünyaya örnek bir ülkedir”

Türkiye'nin yıllardır farklı terör örgütleri ile mücadele ettiğine dikkati çeken Malkoç, "Türkiye deneyimleriyle terörle mücadelede dünyaya örnek bir ülkedir. Türkiye'nin yaptığı bu güzel çalışmaları bütün dünyaya anlatması gerekiyor. Bu yüzden biz bir taraftan idarenin eylem ve işlemlerini denetlerken insan hakları açısından da Türkiye'nin medarı iftarı olan bu güzel çalışmaları dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Bunu hem gurur hem de iftiharla anlatıyoruz." diye konuştu.

Programın ikinci gününde Hollanda Ombudsmanlığının ev sahipliğinde düzenlenen “poldershop” etkinliğine katılan Başdenetçi Malkoç ve KDK heyeti, ombudsmanlık mekanizmasının işleyişiyle ilgili mevkidaşlarıyla görüştü.