Başdenetçi Malkoç, AGİT Heyetini Kabul Etti

Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek olan halk oylamasını izlemek üzere, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) tarafından görevlendirilen Sınırlı Referandum Gözlem Misyonu Heyeti, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç’u makamında ziyaret etti.

Başdenetçi Malkoç, 16 Nisan’da milletin TBMM’den geçen anayasa değişikliğini oylayacağını hatırlatarak, oylamanın Türkiye’nin yararına olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Milletin en güzel kararı vereceğini kaydeden Malkoç, bir taşkınlık olmaması, ifade özgürlüğünü kısıtlayan engellerin olmaması ve kampanyanın açıklıkla yürütülüyor olmasının sevindirici ve Türkiye için bir kazanç olduğunu bildirdi.

“Türkiye’de halk oylaması ve seçimlerin iyi yürütüldüğünü dünyaya göstermek istiyoruz”

Malkoç, şöyle devam etti:

“İfade özgürlüğünü kısıtlayan engellerin olmaması ve kampanyanın açıklıkla yürütülüyor olması Türkiye açısından bir kazanç. Türkiye’de birçok şey tartışılıyor belki ama tartışılmayan en önemli şey seçim sonuçları itibariyle milletin sokağa dökülmemesi ve seçim sonuçlarına herkesin itibar etmesi. Bunda Yüksek Seçim Kurulunun ve Türkiye’deki seçim sisteminin payı var. Bizim millet olarak en iyi başardığımız konulardan bir tanesi seçimlerin yürütülmesi ve sandığa giren oyların en sağlıklı şekilde değerlendirilmesidir.”

Türkiye’nin bu anlamda dünyaya örnek teşkil edecek bir ülke olduğunu belirten Malkoç, birçok gelişmiş ülkede dahi seçim sonuçları 1-2 gün sonra neticelenirken, Türkiye’de sandıkların açılmasından kısa bir süre sonra sonuçların alındığını söyledi.

Türkiye’de seçmen listelerinin düzgün hazırlandığına, sandıklarda her siyasi partinin temsilcisinin bulunduğuna, oy kullanımı ve sayımına dikkat edildiğini belirten Malkoç, bu şekilde de sağlıklı sonuçların ortaya çıktığını kaydetti.

Malkoç, “16 Nisan’da çıkacak olan sonucun ülkemiz ve geleceğimiz için bir teminat olmasını istiyoruz. Türkiye’de bu halk oylaması veya seçim gibi konuların fevkalade iyi yürütüldüğünü hem görmek hem de bütün dünyaya göstermek istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin yurt dışında 3 milyon seçmeni bulunduğunu vurgulayan Malkoç, “Türkiye’nin yurt dışındaki seçmen sayısı bazı ülkelerin kendi memleketlerindeki seçmen sayısına eşit. Yurt dışı seçmenlerin sağlıklı şekilde oy kullanması için yapılan organizasyon, sağlıklı oy kullanımı ve sayımı bile bizim milletimizin becerisini ve kabiliyetini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Heyet Başkanı Tana de Zulueta ise, bütün devlet kurumlarıyla görüşmeler yapmaya çalıştıklarını ifade etti.