Başdenetçi Malkoç, Barselona’da Avrupa Ombudsmanlarına Konuştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Uluslararası Ombudsman Enstitüsü Avrupa Bölgesi Başkanı ve Katalan Ombudsmanı Rafael Ribo’nun ev sahipliğinde 3-4 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen sempozyuma katıldı.

Başdenetçi Malkoç, III. oturumda olağanüstü hal durumlarında ve göç krizinde hakların gerilemesi/daralması konulu panelde heyete Türkiye’nin mülteciler konusunda yaptığı hizmetler hakkında bir konuşma yaptı.

Malkoç, konuşmasında Türkiye’de 3 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon göçmen olduğunu, Türk halkının çok büyük fedakârlıklarda bulunduğunu söyledi.

Göçmenlerin sorunlarını araştırdıklarını ve Ombudsmanlık olarak tavsiyelerde bulunmak için bir rapor hazırlattıklarını belirten Malkoç, “Bu rapor kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu raporun hazırlanması için Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis illerinde incelemelerde bulundum. 200 bin Suriyeli çocuğun Türkiye’de doğduğu, 500 bin çocuğa eğitim verildiği, 185 bin göçmenin Ege’de boğulmaktan kurtarıldığı ve göçmenlere 26 milyar dolar harcandığı rakamlarına ulaştık. Bu raporda Türk halkının fedakârlığının tespitinin yanı sıra gördüğümüz sorunları tespit edip hükümete tavsiyelerde bulunduk.” diye konuştu.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin de terörle mücadele olduğunu belirten Malkoç, yıllardan beri dünyanın en kanlı terör örgütü DEAŞ’la ve PKK ile mücadele ederken, 15 Temmuz 2016 ‘da gizli ve sıra dışı bir terör örgütü olan FETÖ ‘nün askeri darbe girişimi ile karşı karşıya kalındığını belirtti. Malkoç, “Bu terör örgütü meşru hükümeti silah zoru ile ortadan kaldırıp, Cumhurbaşkanını öldürmeye çalıştı. Halk demokrasi adına direnişe geçti ve 250 kişi şehit olup, 2450 kişi yaralandı. Parlamento bu terör örgütü ile mücadele için “Olağanüstü Hal” ilan etti. Ombudsmanlık olarak biz bunu anlayışla karşılıyoruz. Ancak uygulamaların hukuka, insan haklarına uygun olmasını izliyoruz. Bu konularda hükümete tavsiyelerde bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Göçmen ve Mültecilerin oluşturduğu sorunların sadece Avrupa merkezli bir yaklaşımla çözülemeyeceğini ifade eden Malkoç, “Avrupa dışındaki, Asya’daki, Afrika’daki, Ortadoğu’daki ombudsmanlarla da yakın ilişkiler kurmalıyız. Avrupa’nın bazı ülkeleri sınırlarına tel örgü çekerek, yüksek duvarlar örerek, içine kapanarak bu sorunları çözemez. Daha çok yardımlaşma, dayanışma ve işbirliği ile sorunlar çözülebilir” diye konuştu.

Malkoç, AB Ombudsmanı Emily O’Reilly, Uluslararası Ombudsmanlık Kurumu (IOI) Başkanı ve İrlanda Ombudsmanı Peter Tyndall ve birçok Avrupalı ombudsmanla ikili görüşmelerde bulundu.