Başdenetçi Malkoç, “Geçmişten Geleceğe Türkiye” Konulu Konferans Verdi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane’ye gitti.

Başdenetçi Malkoç, ziyaretleri kapsamında Gümüşhane Valisi Okay Memiş’i ve Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Halil İbrahim Zeybek’i ziyaret etti.

Malkoç, ziyaretlerin ardından Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Malkoç, “Geçmişten Geleceğe Türkiye” konulu konferans verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumunu daha işlek ve verimli hale getirebilmek için çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Malkoç, “Vatandaşlar şikayetlerini her türlü yolla bize iletebilirler. Türkiye’de en kolay müracaat edilebilen kurum biziz. Bize yapılan müracaatların yüzde 80’i elektronik ortamda oluyor. Yüzde 15’i mektup yoluyla bir kısım da getirip elden veriyor.” dedi.

Vatandaşın avukatlığını yaptıklarını belirten Malkoç, “Vatandaşın avukatıyız, derdine çözüm arıyoruz ama idarenin de düşmanı değiliz. Her iki tarafın da rehberliğini yaparak en güzelini yakalamaya çalışıyoruz. Başvurularınız mutlaka karara bağlanır ve size yol gösterilir.” diye konuştu.

Malkoç, Türkiye’nin siyasi olgunluk açısından fevkalade önemli bir noktada olduğunu vurgulayarak, halk oylaması sürecinde olağanüstü bir olumsuzluk yaşanmamasının bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Anayasa değişikliğinin Kamu Denetçiliği Kurumu açısından da yenilikler getireceğini ifade eden Malkoç, “Biliyorsunuz mevcut Anayasa’da Cumhurbaşkanımızın vatana ihanet dışında herhangi bir suçtan sorumlu tutulması söz konusu değil. O anlamda cezai ve hukuki sorumluluğu yok. Ayrıca bundan dolayı da Cumhurbaşkanımızın faaliyetleri Kamu Denetçiliği Kurumunun denetim alanının dışında. Anayasa değişikliği Meclisten geldiği şekilde halk tarafından kabul edilirse Cumhurbaşkanımıza cezai ve hukuki sorumluluk geliyor. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın faaliyetleri de Kamu Denetçiliği Kurumunun alanına giriyor.” dedi.