Başdenetçi Malkoç: Hedef, 2023’te İlk 500 Üniversite Arasında Yer Almak

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Atatürk Üniversitesi öğrencilerine “Geçmişten Günümüze Türkiye” konulu konferans verdi.

Atatürk Üniversitesi’nin konuğu olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Şeref Malkoç: “Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcına öncülük eden şehirlerden birisinin Erzurum olması, bu şehrin ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu gösteriyor. Cumhuriyet tarihini düşünürsek, 60 yıllık bir üniversitenin bu ülke için vazgeçilemez bir değer olduğu ise su götürmez bir gerçek. Bazı Üniversitelerin hoca sayısı kadar Atatürk Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi, kimi üniversitelerin öğrenci sayısı kadar ise öğretim görevlisi bulunmakta. Böylesine büyük ve modern olan Anadolu’nun ana üniversitesi, üniversite kuran üniversite olarak nam salan Atatürk Üniversitesi, ulusal ve uluslararası bir misyona sahip.” Dedi.

İmkânları bu kadar çok, hocaları kaliteli, başarılı idarecileri bulunan ve 60 yıllık bir tecrübeye sahip olan üniversitenin sorumluluğunun da hayli fazla olduğunu belirten Malkoç; “Bölgesi ve ülkesi için böylesine önem arz eden Atatürk Üniversitesi’nin, hayata geçirilen çalışmalarla 2023’te dünyanın en başarılı 500 üniversite arasına gireceğinde hiç kuşkum yoktur. Sayın Rektörüm Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın azim ve kararlılığı, bu hedefe emin adımlarla yürüdüğünün en net göstergesidir. Kendilerine özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, Erzurum ile buluşma imkânını bize sağladığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise, Türkiye’nin 2023-2073 vizyonu ve hedefleri doğrultusunda tamamen millî ve yerli büyüme hususunda, tüm kaynakları en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtti. Rektör Çomaklı, güçlü işbirlikleri ile tüm birimleri aktif hale getirdiklerini ve üniversite yönetimi olarak Erzurum’un ve ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı yapacak projeleri, Güçlü Türkiye sevdası yolunda kullanacaklarını söyledi.