Başdenetçi Malkoç: Kararlarımıza uymayan idareleri ifşa edeceğiz

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyona KDK’nın 2016 yıllık raporuna ilişkin sunum yaptı. Komisyon, Dilekçe Komisyonu Başkanı Belma Satır başkanlığında toplandı.

“Türkiye’de Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancılar da Kurumumuza başvurabiliyor”

Kuruma ilişkin bilgiler veren Malkoç, kurumun hangi amaçla kurulduğunu anlattı. Malkoç, idarenin her türlü eylem ve işlemlerini, tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelediklerini, araştırdıklarını ve idareye önerilerde bulunduklarını bildirdi. Toplam 158 personel ile hizmet verdiklerini belirten Malkoç, 2016 yılındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

KDK’nın; Avrupa Ombudsman Ağı, Uluslararası Ombudsmanlık Enstitüsü gibi uluslararası kurumlara üye olduğunu vurgulayan Malkoç, bazı ülkelerde sadece milletvekilleri kuruma başvuru yapabiliyorken, Türkiye’de Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancıların da başvuru yapabildiğini bildirdi.

KDK’ya 5 bin 519’u 2016 yılında olmak üzere, 2013 yılından bugüne kadar toplam 24 bin 851 şikâyet başvurusu yapıldığına dikkati çeken Malkoç, 2017 yılına bin 677 dosyanın devredildiğini söyledi.

Türkiye’nin 3 milyonu Suriyeli olmak üzere, toplam 4 milyon mülteciyi barındırdığını belirten Malkoç; “Bu sayı, 100 devletin nüfusundan daha fazla. Mülteciler ile ilgili yapılan çalışmaları rapor haline getirip bunu kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

“Verilen kararları takip etmek için birim oluşturacağız”

Kamu Başdenetçisi Malkoç, verilen kararları takip etmek için birim oluşturacaklarını, bu birimin kararı ilgili idareden takip edeceğini belirtti.

Şeref Malkoç, kurumun tanıtımı için önde gelen sivil toplum kuruluşları, sendikalar ile toplantılar yaptıklarını, Ankara’da gazete ve televizyonların temsilcileriyle bir araya geldiklerini, İstanbul’da da yarın sabah kahvaltıda genel yayın yönetmenleri ile buluşacaklarını bildirdi.

Bu yıl içerisinde ve 2018 yılında, valiliklerin organize edeceği, “KDK’nın vatandaşlar için ne kadar önemli olduğunu anlatan” toplantılar düzenleyeceklerini ifade eden Malkoç, gittikleri yerlerde muhtarlarla da bir araya geleceklerini bildirdi.

“Kararlarımıza uymayan idareleri ifşa edeceğiz”

Şeref Malkoç, “Kararlarımıza uymayan idareleri kamuoyuna duyurmayı, ifşa etmeyi düşünüyoruz. Bunun için yasa da müsait. İdarecileri de komisyona davet edip ‘niye uymadıklarını söylemelerini’ talep edeceğiz” ifadesini kullandı.

“KDK ders kitaplarına konulacak”

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştüklerine değinerek, şunları kaydetti:

“Müfredat yenileniyor, Kamu Denetçiliği Kurumunun ders kitaplarına konulması yönündeki talebimizi Sayın bakana ilettik. Bakan da Talim ve Terbiye Kuruluna talimat verdi. Biz de bununla ilgili hazırlığımızı yapıyoruz. Hukuk fakültelerine de kamu denetçiliği dersinin seçmeli ders olarak konulmasını düşünüyoruz.”

Komisyon Başkanı Belma Satır ise, KDK’nın 2016 yıllık raporu üzerinde gerekli çalışmaları yapmak üzere alt komisyon kurulacağını kaydetti. Alt Komisyonun, hazırlayacağı raporu Karma Komisyona ileteceğine değinen Satır, Karma Komisyonda yapılan değerlendirmelerle son şeklini alan raporun en son TBMM Başkanlığına sunulacağını ifade etti.

Toplantıya, Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç da katıldı.