Başdenetçi Malkoç: KDK, vatandaşın işini kolaylaştırmak için çalışan bir kurumdur.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), “Ombudsman Halkla Buluşuyor” etkinlikleri çerçevesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Erzurum’da bir araya geldi. KDK, Ombudsmanlık Toplantılarının üçüncüsünü Erzurum’da düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun tarihi, başvuru şekilleri ve işleyişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

KDK’nın 4 yıllık gibi kısa bir sürede güzel işler başardığını vurgulayan Malkoç, “Devletin size hizmet vermek için kurduğu belediyeler, üniversiteler ve birçok kamu kuruluşlarıyla sorunları var mı diye insanlara soruyoruz. Biz de ‘bu sorunlar varsa bunları nasıl giderebiliriz’ diye Erzurum’a geldik. Bize internet, valilik ve kaymakamlıklardan, posta ve mektup yoluyla, yani bir çok kanalla ulaşmanız mümkün. Kurumumuzun bir diğer özelliği ise vatandaşın avukatıyız ama idarenin de hasmı değiliz.” Şeklinde konuştu.

KDK’nın, kurumlara yardım etmenin yanı sıra vatandaşın da işini kolaylaştırmak için çalışan bir kurum olduğunun altını çizen Malkoç, “Demokraside vatandaş esastır ve Türkiye 2023 hedeflerine giderken yani kurumlarımız ve insanlarımızla dünya ile yarışırken bizim de hedefimiz 2023’te Türkiye’yi dünyanın en iyi 10 ülkesine arasına girmesini sağlamaktır. Kalkınma ve sanayi ile değil hizmetlerin kalitesinin artması açısından da hep birlikte bunu temin edeceğiz.” Dedi.

Başvuruların hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönünden incelendiğini ve araştırıldığını bildiren Malkoç, KDK’nın bu yönüyle tarafsız, bağımsız ve güvenilir bir yapıya sahip olduğunu kaydetti.

Tüm kurumlar ve mevzuatların, o ülkenin vatandaşının rahatı, güvenliği ve esenliği için olduğunu belirten Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Ombudsmanlık Kurumu da bunlardan bir tanesi. Halkla devlet arasında, devletin kendi kurumları arasındaki ilişkilerinde hak ve hukukunu temin etmelerini sağlamak üzere oluşan yeni ve kökleri çok önceye dayanan bir kurumdur.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Başdenetçi Malkoç ve Kamu Denetçileri, muhtarlar ve STK temsilcilerinin sorunlarını dinledi.

Toplantıya, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç katıldı.