Başdenetçi Malkoç: ÖSYM’nin bu iki olayda gösterdiği yaklaşımı 09:45 olayında da bekliyoruz.

YGS, LYS ve KPSS sınavlarında başvuru tarihlerini kaçırarak mağdur olan bazı öğrenciler, teşekkür etmek amacıyla Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u ziyaret ettiler.

Öğrencilerle basın toplantısı düzenleyen Şeref Malkoç, KDK’nın anayasal ve yeni bir kurum olduğunu, görevlerinin de idarenin her türlü eylem ve işlerini tutum ve davranışlarını insan hakları, adalet ve hakkaniyet açısından değerlendirip idari hizmetlerde yapılan eksiklikler konusunda kararlar vermek olduğunu ifade etti.

Kurumun amacının ise, idarenin hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi olduğunu vurgulayan Malkoç, “Kurumumuz, vatandaşların veya insanların avukatı niteliğindedir. Amacımız, hak arama kültürlerini geliştirmek ve hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri kaldırmaktır. Yaptığımız çalışmalarla insanların avukatlığını yaparken idareyle de dostane ilişkiler kurarak çalışmalarında yardımcı olmaya katkıda bulunuyoruz. Vatandaşla idare arasında köprüyüz. Hedefimiz kamu hizmetlerinin daha iyi olmasıdır.” Diye konuştu.

“ÖSYM yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda dostane çözüme ulaşıldı”

12 Mart’ta üniversite sınavının birinci aşaması olan YGS’nin yapıldığını belirten Malkoç, 10:00’da başlayan sınava 09:45’de öğrencilerin alındığını ve ardından da bazı sorunların ortaya çıktığını söyledi. Öğrencilerin bir kısmının hasta olduğu için cihazı ile girmek zorunda kaldığını belirten Malkoç,  “Tokat’tan Zehra kızımızın sınavı iptal edildi. Bize başvurdular. ÖSYM ile yaptığımız başvuru sonrasında sınavı iptal edilen 100’e yakın öğrencimizin sınavının geçerli sayılmasını sağladık. Diğer LYS, ALES ve KPSS’de de bu öğrencilerimizin bir kısmı alan tercihi yapamadılar. Ücret yatıramadılar, bize müracaat ettiler. ÖSYM yetkilileriyle yapılan uzun görüşmeler sonrasında iyi bir noktaya gelindi. Dün ÖSYM, gerek LYS’ye, KPSS’ye gerekse ALES’e girecek olanlara yeniden müracaat hakkı, süresi ve imkanı verdi. Bu çok güzel bir şey. İdarenin, kamunun hizmet kalitesinin artırılması, vatandaş memnuniyeti açısından bu olay çok önemli.” dedi.

Memnuniyetlerini dile getiren sınav mağduru öğrenciler ise, Kamu Denetçiliği Kurumu sayesinde tekrardan sınava girebilme şansı kazandıklarını belirterek, Başdenetçi Malkoç’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiler.

09:45 mağdurları konusundaki başvuruların çözüme ulaşıp ulaşmadığına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başdenetçi Malkoç, “09.45 mağdurları ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Kararın yazım aşamasındayız. İlgili bütün yerlere yardımcı olacak bütün kesimlerle görüşüldü. Biz şunu arzu ediyoruz, ÖSYM bu tür kural değişikliklerini daha yumuşak geçişle yapsın. Kamuoyunu, öğrencileri, aileleri daha çok aydınlatsın ki bu olaylar olmasın. Bu hafta sonuna varmadan eğer ÖSYM’den bu iki olaydaki gibi olumlu adım gelmezse kararı açıklayacağız. ÖSYM’nin bu iki olayda gösterdiği yaklaşımını 09:45 olayında da bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.