Başdenetçi Malkoç: Türkiye, Arnavutluk ile geçmişe dayanan yakın ilişkilere sahiptir.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Son dönemde Türkiye’deki gelişmeler, Avrupa ve Balkanlar’daki yansımaları” konulu söyleşiye katıldı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 15 yılda gösterdiği ilerleme ve yakaladığı istikrarı anlattı.

Arnavutluk’un Balkanlar için önemine işaret ederek, Türkiye’nin Arnavutluk ile geçmişe dayanan yakın ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Malkoç, Balkanlar’daki barışın pekişmesi ve dünya barışına katkısı için Arnavutluk ile Türkiye’nin dayanışmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Bu tarz söyleşilerin gelecekte de düzenlenmesi gerektiğini belirten Malkoç, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’nin Balkanlar’dan beklentilerini de anlatan Şeref Malkoç, “Rusya coğrafi olarak uzak, Amerika çok çok uzak. Ama Türkiye yakın. Dolayısıyla Allah göstermesin burada çıkacak bir kargaşa Rusya’yı ve Amerika’yı fiziki olarak etkilemez. Ama burada çıkacak olan bir kargaşa Balkanları yakar kavurur ve Türkiye’yi etkiler. O açıdan Türkiye Balkanlar’da huzur istiyor, kardeşlik istiyor, refah istiyor, dayanışma istiyor. Türkiye’nin ekonomik olarak kalkınması ve gelişmesi Balkanları etkiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de son 10-15 yılda siyasi istikrarın temin edildiğini belirten Malkoç, bu imkanlardan sadece Türk milletinin değil Balkanlar’da, Kafkasya’da ve Ortadoğu’daki komşuların da istifade etmesi gerektiğini belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimine de değinen Şeref Malkoç, “(FETÖ) Çok açık dünyanın en sinsi ve alışılmadık yöntemlerle çalışan örgütüdür. Din istismarı yaparak çalışıyorlar, sinsi çalışıyorlar ve çift ruhlular. Dolayısıyla ne zaman ne yapacakları belli olmaz bunların. Şimdi Arnavutluk veya Balkanlar’daki diğer ülkelerde çok şirin görünebilirler, eğitim veriyorlar. Türkiye’de de bunu yapıyorlardı ama gerçek yüzleri ortaya çıktı. Türkiye bunun sıkıntısını çekti. Biz istiyoruz ki bizim yaşadığımız sıkıntıyı Arnavutluk yaşamasın. Arnavut dostlarımıza, yöneticilerimize söylediğimiz bu. Neticede biz uyarı görevini dostluk açısından, komşuluk açısından yaparız. Onların bileceği konudur. Yarın bu sinsi hareket onları zehirlediğinde, zarar verdiğinde ‘Türk dostlarımız bize bunları hatırlatmıştı, keşke uysaydık’ demesinler diye bunu yapıyoruz.”dedi.