Başdenetçi Malkoç, TBB Başkanı Feyzioğlu’nu Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Görüşmede Malkoç’a, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç da eşlik etti.

Ziyarette basına açıklamalarda bulunan Malkoç, insan hakları ve yargının işleyişiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldiklerini bildirdi.

Adaletin önemli bir parçasının da savunma görevinde bulunan avukatlar ve avukatların mesleki örgütleri olduğuna dikkat çeken Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerini sürdürürken bu tür meslek kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde olmayı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı istediklerini söyledi.

Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumunun amacının, kamu hizmetlerinin arttırılması için çalışmak, idarenin şeffaflığını sağlamada katkıda bulunmak, hukuk uygulamalarının arzu edilen düzeyde yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu belirten Malkoç, “Bunları yaparken hem basınla hem kamuoyu ile irtibat halinde ve iç içe olacağız. Çalışmalarımızın önemli bir bölümü de vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırma anlamındadır. Bir nevi vatandaşın hakkını arıyoruz. Tabii vatandaşın hakkını ararken idarenin hasmı değiliz, kararlarımızla da idareye rehberlik, danışmanlık yapıyoruz.” dedi.

“Şikâyetlerin Önemli Bir Kısmı Eğitim Alanında”

KDK’ya 2016 yılında 5 bin 500 başvuru yapıldığını, bu başvurularda birinci sırayı, yüzde 35 oranıyla kamu personeli konusunda şikâyetler geldiğini belirten Malkoç, “2017 yılının Ağustos ayına kadar başvuru sayımız 12 bin 500 oldu. Geçen yılın yarısından fazla. Bu sefer şikâyetlerin önemli bir kısmı eğitim alanında. Bu yıl, eğitimdeki şikayetler birinci sırada. İçerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM ile ilgili şikâyetler var. Dolayısıyla bu konuda önemli bir sorun olduğunu kurum olarak da yapılan müracaatlardan görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da belli ki bu konuyu kendisine intikal eden raporlarda tespit etmiş. Bu, eğitim alanında ciddi bir reform yapmak için yol açtı, bir bakıma eğitimle ilgili kurumların harekete geçmesini temin etti. Bu önemli bir şey.” Diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kamu Denetçiliği Kurumunun gelişmesi, tanınması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen TBB Başkanı Feyzioğlu, “Kamu Denetçiliği Kurumu bizi devletimizle, idaremizle kucaklaştıracak. Birbirimizle kavga etmeden uzlaşının yolunu gösterecek önemli bir kurumdur. Biz doğru yaparsak, vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerini başkalarının müdahalesine, çoğu zaman iyi niyetli olmayan müdahalelerine izin vermeden biz korumayı başarırsak hiç kimseye çeşitli mazeretler üretmeyiz, çeşitli mazeretlerle Türkiye’ye müdahalenin önünü açmayız.”dedi.