Başdenetçi Malkoç: Türkiye, sadece bölgede değil küresel bazda etkin rol oynayan bir ülke konumuna gelmiştir.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Artvin Çoruh Üniversitesi 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Akademik Yükselme, Teşvik ve Ödül Töreninde konuşma yaptı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, konuşmasında ülkemizde eğitimden bilim ve teknolojiye, uluslararası siyasetten Türkiye’nin gelecek hedeflerine kadar ülkemizi yakından ilgilendiren birçok konuya dikkat çekti. Şeref Malkoç, kamu denetçiliğini ve kamu denetçiliğinin görev ve sorumluluk alanlarını anlattı.

Sınav sisteminde yaşanan değişimlere ve bu değişimlerin öğrencilere olan yansımalarına dikkat çeken Şeref Malkoç, “Üniversiteye giriş sınavının birinci basamağı yapıldı ve sınav öncesi bazı kurallar değişti. Sınav 10.00’da başlayacak, bütün öğrenciler en geç 9.45’te gelecek. Fakat gelemeyen çocuklar oldu, 15 değil de 10 dakika kala gelenler oldu, bir kısmını sınava almadılar. Çocuklar ağladılar, sızladılar. Sınava 10 dakika, 5 dakika kala gelenleri bazı görevliler aldı tutanak tuttu, sonradan sınavlarını iptal ettiler.” diye konuştu.

YGS mağdurlarının Kuruma başvurduğunu söyleyen Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bunlarla ilgili şikayetleri aldık ve incelemeye başladık. Bir de baktık ki bazı öğrenciler sınava girmiş, mesela çok bilinen nefes darlığı çektiği için cihazla gelmiş, görevli ‘bir şey olmaz’ diyerek sınava almış, arkasından ÖSYM sınavını iptal etmiş. Bunların da müracaatı geldi. Görüştük, çok şükür böyle lüzumsuz iptal edilen sınavları ÖSYM bizim ikaz ve uyarılarımız üzerine sınavlarını kabul etti. Bunların arasında ilk 40 bine giren öğrenciler var. Şimdi 9.45’e takılan veya gelmeyen 102 bin öğrenci var, onlarla ilgili inceleme araştırma yapıyoruz.”

Şeref Malkoç, ülkemizin stratejik anlamda önemli bir konumda olduğunu ve bu konumu nedeniyle yıllardır dış kaynaklı etkilere maruz kaldığını ifade etti. Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında son yıllarda önemli adımlar atan ülkemizin bu alanlardaki istikrarlı yükselişini vatan ve millet aşkıyla kaynaşan bir yaklaşımla sürdüreceğine inandığını dile getiren Malkoç, “Ülkemiz dış kaynaklı siyasi müdahalelere karşın gelişmiş dünya devletleri arasındaki konumunu güçlendirecektir. Bugün Türkiye, sadece bölgede değil küresel bazda etkin rol oynayan bir ülke konumuna gelmiştir.” dedi. 

Malkoç, Türkiye’nin bulunduğu bu coğrafyada bundan önce onlarca kavimin yaşadığını ve hepsinin zamanla yok olduğunu vurgulayarak, “Biz 1071’de bu topraklara gelerek buraları vatan yapmışız ve inşallah kıyamete kadar da vatan yapmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, geçmişte ülkemizin demokratik düzenini ve milli iradesini zedelemeye yönelik gerçekleştirilen iç ve dış kökenli eylemlere dikkat çekerken, Türkiye’nin günümüzde ileriye dönük vizyonu ve vatanperver yönetim anlayışıyla daha umutlu yarınları kucaklamaya hazır olduğunu ve millet iradesini yıkmaya yönelik eylemlere cesurca karşılık verdiğini yakın geçmişte yaşanan tarihi gelişmelerle örneklendirdi.

Konuşmasının ardından Malkoç’a, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki plaket takdim etti.