BASIN AÇIKLAMASI

Odatv isimli internet sitesinde 07.07.2017 tarihinde yayınlanan “Rusya’dan Türkiye’ye zorunlu din dersi uyarısı” başlıklı haber gerçekleri yansıtmamakta ve maksatlı bir şekilde yanıltmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkova’nın davetlisi olarak 04-06 Temmuz 2017 tarihlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Bilindiği üzere Kamu Denetçiliği Kurumu ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği arasında 03.03.2017 tarihinde bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. İmzalanan bu anlaşmanın amacı Türkiye ile Rusya halkları arasındaki dostluğu, güveni ve karşılıklı anlayışı kuvvetlendirmeye katkıda bulunmaktır. Antlaşma sonrası taraflar Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki Rus vatandaşlarının ve ayrıca Rusya Federasyonu topraklarındaki Türk vatandaşlarının haklarının ve özgürlüklerinin ihlal edilmesi ile ilgili olarak birbirlerini derhal bilgilendirmekte ve ayrıca kendi yetkileri dahilinde haklarının iadesine de katkıda bulunmaktadırlar. Taraflar, kendi yetkileri dahilinde, Rusya Federasyonu topraklarındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki Rusya Federasyonu vatandaşlarının şikayetlerini kabul etmekte ve çözüme kavuşturmaktadır

Bu çerçevede gerçekleşen ziyaret başarı ile sonuçlanmıştır. Rusya İnsan hakları Yüksek Komiserliği öncelikle heyetimize Kurumlarının işleyişi ile ilgili brifing vermiştir. Brifing sonrasında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumunun işleyişi ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmış ve Türkiye’nin mevcut durumu ve ile ilgili açıklamalar yapmıştır. Başdenetçi Malkoç iki önemli konuyu ön plana çıkarmıştır. Bunlardan birincisi Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre Dünya’da en fazla kayıtlı mülteciyi barındıran ülke olduğudur. Türkiye, Suriye ve Irak’ta yaşanan iç savaşlardan ve terör olaylarından kaçan 4 Milyona yakın mülteciyi en iyi şekilde barındırmaktadır. Başdenetçi Malkoç ikinci olarak Rus heyetin dikkatini Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerine ve 15 Temmuz hain darbe girişimine çekmiştir. Başdenetçi Malkoç Türkiye’nin 40 yıldır eli kanlı terör örgütleri olan PKK, FETÖ ve DAEŞ’le mücadele ettiğini belirtmiştir. Ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türk Milletinin cesareti ile bertaraf edildiğini ifade etmiştir.

Karşılıklı konuşmalar sırasında her iki heyette kendi vatandaşlarının diğer ülkede yaşadıkları sorunlardan bahsetmiş ve bu sorunların çözümünde vatandaşlarına yardımcı olunmasını ifade etmiştir. Bu çerçevede Rus heyet ilk olarak Türkiye’de vefat eden Rus vatandaşların ölüm raporlarının geç geldiğini ve bunun miras gibi konularda sıkıntı yaşattığını belirtmiştir. Ayrıca Türk-Rus vatandaşların evliliklerinden olan çocukların durumunu ifade etmiş, haberde bahsi geçen din dersleri için vaftiz belgesi zorunluluğu konusunda yardım talep etmiş ve en son olarak da sınır kapılarında isim benzerliğinden yaşanan sorunlardan bahsetmiştir. Bu bahsedilen konularda tamamıyla yapılan mutabakat zaptına uygun yardım talep etmişlerdir. Buna karşılık heyetimizde bu sorunların mevzuatımıza uygun olarak incelenmesi için Türkiye’de sorun yaşayan Rusların Kurumumuza bizzat başvuru yapmaları gerektiğini belirtmişler ve Rusça da başvuru aldıklarını ifade etmişlerdir. Heyetimiz görüşmede ayrıca Rusya’da yaşayan Türk vatandaşların ve özellikle iş adamlarımızın yaşadıkları sorunlara dikkat çekmiştir. Bu sorunlara çözüm bulunmasını rica etmiştir.

Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile Kurumumuz arasında imzalanan bu antlaşmanın ve görüşmelerin en önemli yararlanıcısı Rusya’da milyarlarca dolar yatırım yapan iş adamlarımız ve vatandaşlarımızdır. Bu antlaşma ve görüşme ile Rusya’da yaşayan vatandaşlarımızın insan haklarını ve hukuklarını korumak daha mümkün hale gelmiştir. Heyetimiz bu kapsamda Moskova Büyükelçiliğimizde iş adamlarımız, STK temsilcilerimiz ve vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir. Onların sorunlarını dinlemiş ve not alınan bu sorunların çözülmesi için Rus muhataplarıyla sürekli iletişim halindedir.

Bahsi geçen haberin orijinali turkrus.com haber sitesinde “Rus ombudsman, Türk-Rus çocukları için zorunlu din dersinden muafiyet formülü önerdi” şeklinde yer almış ve haberin hiçbir yerinde uyarı vs. kelimelere yer verilmemiş iken Odatv’nin haberin başlığında bu kelimeyi kullanması maksatlıdır. Bilgi alışverişi ve ilgili konularda karşılıklı yardım taleplerinden ibaret olan görüşmeyle ilgili haberi aktaran odatv adlı internet sitesinin haber başlığında maksatlı bir şekilde “uyarı” kelimesini kullanmak suretiyle ikili ilişkilerin bozulması gayreti ve kurumları yıpratmak çabası içine girmiş olduğu açıktır. Bu anlayış gazetecilik ilkeleri ve basın ahlakı ile bağdaşmamaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Kamu Denetçiliği Kurumu