Malkoç: “Dünyada Haklı Olmaktan Daha Büyük Bir Güç Yoktur”

Başdenetçi Şeref Malkoç, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve Kamu Denetçisi Arif Dülger, Avrupa Ombudsman Ağı Konferansı’na katılmak için Belçika’ya gitti.

Kamu Denetçiliği Kurumu heyeti Brüksel temaslarına Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen Avrupa’da Demokrasinin Durumu-Vatandaş Katılımını Anlamlı Kılma Oturumu’na iştirak ederek başladı.

Başdenetçi Malkoç Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Kamu Denetçiliği Kurumu’nu tanıttı ve ekledi: “Biz üniversitelerde hak arama kültürünü yaygınlaştırmak ve şikâyet usullerini anlatmak için Ombudsmanlık kulüpleri kurduk ve konferanslar veriyoruz. Sadece Mart ayında 10 üniversitede verdiğimiz konferanslarla beş bine yakın öğrenciye ulaşmış olduk. Genç yaşta öğrencilere hem şikâyet usullerini hem de hak arama kültürünü öğretiyoruz. Diğer taraftan basını fevkalade iyi değerlendiriyoruz. Verdiğimiz kararları basına aktarınca şikâyetlerin sayısı bir hayli artıyor. Medya ve STK’lar iyi değerlendirilirse bu şikâyet usullerinde de mesafe alınacağı kanaatindeyim.”

Başdenetçi: “Türkiye’de Seçimlere Katılım Ortalaması Yüzde 80’in Üzerinde”

Malkoç konuşmasının ardından diğer Ombudsmanlar tarafından sorulan soruları da yanıtladı. Başdenetçi bir soru üzerine şunları ifade etti: “Sabahki oturumlardan beri Avrupa’da seçimlere katılımı konuşuyoruz ve verilen rakamlar da yüzde 50’nin altında idi. Şunu memnuniyetle ifade ediyorum 2018’de Türkiye’de parlamento seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi oldu. Bu seçimlere katılım oranı yüzde 86’ydı. Geçen hafta Pazar günü yerel seçimler oldu. Yerel seçimlere katılım oranı yüzde 84’tü. Son beş yılda halk oylaması veya farklı seçimler için Türk halkı dokuz defa sandığa gitti. Bu seçimlere katılım ortalaması yüzde 80’in üzerinde oldu.”

Başdenetçi Malkoç Avrupa Parlamentosu’nda katıldığı oturumların ardından Balkan ülkelerinin Ombudsmanlarıyla da bir toplantı gerçekleştirdi ve bölgenin sorunları üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Malkoç: “Hak Aramak Meşakkatli ve Sıkıntılıdır Ama Dünyadaki En Değerli Şeydir”

Başdenetçi ve Kamu Denetçiliği Kurumu Heyeti Belçika’da Türk Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileriyle bir araya gelerek ülkede yaşayan Türklerin sorunları ve çözüm yolları üzerine bir toplantı yaptı. Toplantıda Malkoç öncelikle Türk STK temsilcilerini Belçika’da ne gibi haklara sahip oldukları konusunda bilgilendirdi ve bunları kullanma yolları üzerine konuşarak şunları söyledi: “Siz herhangi bir kamu kurumunda yanlış bir muamele ile mi karşılaştınız? Mutlaka Belçika Ombudsmanlığına müracaat edin. Burada yaptığınız müracaatın bir örneğini bize de gönderin, biz Belçika Ombudsmanlığı aracılığıyla takip edelim. Çünkü dünyada en güzel şey hak aramaktır. Zordur, meşakkatlidir, sıkıntılıdır ama hak aramak en değerli şeydir. Dünyada haklı olmaktan daha büyük bir güç yoktur."

Başdenetçi: “Hak Aramak Avrupa Kültürünü Güçlendirecektir”

Daha önce Fransa, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelere de giderek buradaki Türk STK’larını bilgilendirdiklerinin altını çizen Başdenetçi sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa'da son yıllarda, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı arttı. Irkçı partiler yüzde 20'lerde oylar almaya başladı. Ama görüyoruz ki Avrupa kültürünü ve Avrupa değerlerini oluşturan kurumlar ve insanlar da bundan rahatsız. Avrupa'da bulunan insanlarımızın Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ndeki hakları talep etmesi Avrupa kültürünü güçlendirecektir. Biz hassasiyetle bu konunun üzerinde duruyoruz."

Avrupa’da yaşayan Türklere siyasetle ilgilenmelerini tavsiye eden Malkoç “Belçika’da yaşayan 160 bin vatandaşımız var. Belki bu 200 bine çıkacak. Bu en az 150 bin, 170 bin oy demektir. Bir oyun ne kadar önemli olduğunu Türkiye'deki seçimlerde gördük. Burada siyasi yelpaze düşünüldüğünde 160 bin insanın oyunun olağanüstü bir katkısı vardır” dedi.

Şeref Malkoç: “İyi İnsanların Birbirinden Güç Alması Gerekiyor”

Başdenetçi Malkoç dünyadaki gelişmelere bakıldığında da demokrasi ve insan hakları adına hem olumlu hem olumsuz gelişmelerin yaşandığını ve iyilerin daha güçlü olması gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle bitirdi: “Amerika Devlet Başkanı İsrail'in sözcüsü oldu. Ortadoğu'yu yeniden karıştırmak istiyor. Bunlar yanlış şeyler. Gerek Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılmasına, gerek Golan tepeleri konusuna, Avrupa'daki insani değerleri savunanlar karşı çıkıyorlar. Bu güzel bir şey. Biz Türkiye Ombudsmanlığı olarak bütün insan hakları savunucularıyla temas haline geçmeyi istiyoruz. Nasıl ki, bütün kötü insanlar birbirlerinden destek alıyorlarsa, iyi insanlar da, demokrasiden yana, hukukun üstünlüğünden yana olan insanların da birbirlerinden güç almaları gerekiyor."