Başdenetçi Malkoç: “Gençlerimizde Hala Malazgirt Ruhu Var”

Başdenetçi Şeref Malkoç ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç Düzce ve Sakarya’da temaslarda bulundular. Malkoç ve Kılınç, Düzce’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı dolayısıyla Vali Zülkif Dağlı ile beraber ildeki şehitlikte yapılan törene katılarak şehit mezarlarına çiçek bıraktılar. Başdenetçi Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret ederek üniversitede Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler konulu bir konferans verdi. Düzce’deki programının ardından Sakarya’ya geçen Kamu Denetçiliği Kurumu heyeti burada da ilin valisi Hamdi Nayir ve Baro Başkanı Abdurrahim Burak’la bir araya geldiler. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’la görüşen Malkoç Sakarya Üniversitesi öğrencileriyle bir söyleşi yaptı.

Ombudsman Şeref Malkoç, Düzce ve Sakarya Üniversitelerinde yaptığı konuşmada Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan bahsetti. Başdenetçi KDK’nın kamu hizmetlerini denetlemek için kurulmuş anayasal bir kuruluş olduğunun altını çizdi. Malkoç, KDK olarak idarenin her türlü eylem ve işlemlerini denetlemenin yanında tutum ve davranışlarını incelediklerini söyledi. Adalet, hukuk ve hakkaniyet için altı yıldır özveriyle çalıştıklarını söyleyen Şeref Malkoç özellikle gençler arasında hak arama kültürünü yaygınlaştırmak için çabaladıklarını ifade etti. İyi yönetim ilkelerinin yaygınlaşması için illere giderek hem mülki amirlerle görüştüklerini hem halka bir araya geldiklerini belirten Başdenetçi, üniversitelerde verdikleri konferanslarla da halkın avukatlığını yapan Kamu Denetçiliği Kurumu’nu gençlere tanıttıklarını söyledi.

Vatandaşla idare arasında bir köprü oluşturan Ombudsmanlığın çalışmalarıyla idarelere yol gösterdiğini hatırlatan Malkoç sadece ülke sınırları içinde değil yurt dışında yaşayan gurbetçileri de ziyaret ettiklerini ve bilgilendirdiklerini söyledi. Şeref Malkoç İslamafobi, ırkçılık, ayrımcılık karşısında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla yaşadıkları ülkelerde istişareler yaptıklarını, haksızlıklar karşısında hak arama yolları konusunda gurbetçilere bilgi verdiklerini belirtti.

Malkoç: “Yeni Zelanda’daki Katliam Basit Bir Terör Saldırısı Değildir”

15 Mart Cuma günü Yeni Zelanda’da Avustralyalı bir teröristin Cuma namazı için camide bulunan cemaati, barbarca saldırarak katletmesi üzerine de konuşan Başdenetçi şunları söyledi: “Cuma günü Yeni Zelanda'da camide ibadet yapanların üzerine kurşun yağdırıldı. Bu basit bir terör saldırısı değildir. Ayosafya'da minareleri sökmek isteyenlerin ataları buna çok uğraşmıştı. İstiyorlarsa bir daha gelsinler, bu milletin evlatları onları da denize döker. Türkiye düşmanlarına karşı gençler kendinizi iyi yetiştireceksiniz. Derslerinizde başarılı olmakla yetinmeyeceksiniz. Birkaç tane dil öğreneceksiniz. Hukuku, tarihi çok iyi bileceksiniz. İnsan hakları savunucularıyla temas halinde olacaksınız.”

Şeref Malkoç gençlere Çanakkale Savaşı başta olmak üzere ecdadın vatan sevgisinden bahsetti ve şöyle devam etti: “15 Temmuz NATO-FETÖ organizasyonunda şunu gördük ki gençlerimizde hala Malazgirt ruhu var. Fatih'in heyecanı duruyor. Yavuz'un hissiyatı, Kurtuluş Savaşı destanı 15 Temmuz'da o eşkıyaları durdurdu. Ellerinize sağlık, böyle bir gençliğe sahip olduğumuz için çok mutluyum. Bu başka milletlere nasip olmayan bir nimettir.”

Başdenetçi Şeref Malkoç konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.