18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Milli birlik ve beraberliğimizin timsali, tarihimizin ve milletimizin en büyük zaferlerinden olan Çanakkale Zaferi’ni bir kez daha kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bundan 102 yıl önce varlığımıza ve istikbalimize kast etmiş devletlerin topyekûn olarak en gelişmiş silahlarıyla ve en büyük ordularıyla saldırısına karşı inanç ve iman dolu yüreklere sahip aziz milletimiz kahramanca bir karşı duruş göstermiş ve bizlere bu zaferi armağan etmişlerdir. Bu zaferle tarihin akışını köklü şekilde değiştirmişlerdir.

 İnanç ve kararlılığın teknolojiye galip geldiği, tarihte eşine az rastlanan bu büyük destan namusu bildiği vatanı ve bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan kahramanların eseridir.

Birinci Dünya Savaşının en önemli cephesinden biri olan Çanakkale Savaşında, binlerce yıllık tarihinde esareti ve prangayı kabul etmeyen milletimiz kolay bir zafer kazanma umuduyla gelen düşman kuvvetlerini ağır bir yenilgiye uğratmış, vatanına ve bağımsızlığına bağlılığını bir kez daha göstermiştir.

Dönemin en büyük ve gelişmiş deniz flosuna sahip düşman kuvvetleri boğazlardan geçerek 1453 yılından beri sahibi olduğumuz İstanbul’u işgal etmek istemiştir. Tarihimizi değiştiren Nusret mayın gemisi tarafında boğaza yerleştirilen mayınlara çarpan düşman gemileri batmış ve mayınlardan kurtulan düşman gemileri ise top atışlarımızla batırılmıştır. Donanmasının büyük bir kısmını kaybeden düşman kuvvetleri boğazlardan geçmekten vazgeçerek karadan çıkarma yapmış ve aylarca süren çarpışmalardan sonra düşman kuvvetleri yenilgiye uğratılmıştır. Bu büyük ve şerefli mücadeleyi veren aziz milletimiz tüm Dünyaya “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” mesajını vermiştir.

O gün ve 15 Temmuz’da olduğu gibi bugün de tek bir şeye ihtiyacımız vardır. O da Çanakkale ve 15 Temmuz ruhuna sahip olmaktır ve o ruha sımsıkı tutunmaktır.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünü kutluyor, tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyoruz.