Çanakkale Başdenetçi Malkoç’u Ağırladı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi.

Malkoç Çanakkale programına Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit’i ziyaretle başladı. Ziyarette Başdenetçi Malkoç ve Başsavcı Karaşit görüş alışverişinde bulundular. Başdenetçi Malkoç Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan’la görüşmesinde ise Çanakkale’de halkın hukuki problemlerinin temaları hakkında bilgi aldı. Malkoç Şarlan’ın ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu’nu ziyaret etti. Semizoğlu ilin sosyo-ekonomik portresi hakkında Malkoç’u bilgilendirdi. Başdenetçi Malkoç Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Ombudsman Malkoç Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Yücel Acar’la görüşmesinin ardından üniversitede “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi. Konferansta Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bu topraklardaki gelişimini tarihsel yönüyle değerlendiren Malkoç gençler arasında adalet ve hakkaniyetin gelişmesi için yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Türkiye’deki 206 üniversitenin 76’sında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun girişimiyle Ombudsmanlık kurulduğunu ifade eden Başdenetçi, bu kulüplere yılın 365 günü destek verdiklerini söyledi.

Malkoç: “KDK’nın En Önemli Paydaşları Gençlerdir”

İdarenin eylem ve işlemleri yanında tutum ve davranışlarını da denetleyen Ombudsmanlığın yapısından bahseden Malkoç, Türkiye’de insan hak ve özgürlüklerinin genişlemesi ve iyi yönetim ilkelerinin oluşması için çalışan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun en önemli paydaşlarının gençler olduğunu belirtti. Hak arama kültürünün yaygınlaşması için çocuklar ve gençlerle ilgili çalışmalarına kurum olarak ağırlık verdiklerini hatırlatan Başdenetçi, buradaki gençlerin gözlerindeki ışıkta aydınlık bir geleceğin müjdelendiğini ifade etti.

Üniversitelilere, eğitimlerinin en başarılı şekilde sürdürmelerinin yanında kişisel çabalarıyla dil öğrenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini söyleyen Başdenetçi 2023 Türkiye’sinin sadece ekonomik alanda değil adalet ve özgürlükler alanında da dünyanın ilk on ülkesi arasına girmesini hedeflediklerini belirtti. Bu hedef için Ombudsmanlık olarak büyük gayret sarfettiklerinin altını çizen Malkoç, Türk gençliğinden çok umutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi.

Malkoç Çanakkale’deki programında Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun STK’larla yakın diyalog içinde bulunduğunu anlatan Başdenetçi STK temsilcilerine Ombudsmanın çalışmalarından bahsetti. STK’ların sorunlarını dinleyen Malkoç ortak çalışmaları arttırma temennisiyle konuşmasına son verdi.