Çiftçinin Mağduriyetini KDK Çözdü

Eskikarsaklı Köyünden çiftçiler, elektriklerinin kesilmesinden dolayı 4 yıldır topraklarında sulama yapamadıklarını, arazilerinin suya alıştığı için su yokken topraklardan mahsul alamadıklarını ve mağdur olduklarını belirtti.

Çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Çiftçiler, Başkent Enerjisa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye olan borçlarının Şirket tarafından yapılandırma Kanunları kapsamında taksitlendirilmesi ve elektriğin açılması taleplerini KDK’ya iletti.

Çifçiler, Köylerinde şeker pancarı, kuru soğan, kavun, karpuz, mısır gibi ürünlerin ekiminin yapılamadığını, topraklarını sulayamadıklarından dolayı hububatta verimin dekar başına 500/600 kg’dan 80/100kg’a düştüğünü, köylünün fakirleştiğini, icra ve haciz şerhleri nedeniyle hiçbir bankadan kredi alamadıklarını, tarımsal kredi ve hibe başvuruları yapamadıklarını bildirdi.

Şikayet başvurusunu inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu, mağduriyeti idareye ileterek dostane çözüm girişimlerinde bulundu. Kamu Denetçiliği Kurumu, konuya ilişkin TEDAŞ ve Enerjisa Başkent EPSAŞ ile Kooperatif Yetkilileri ile ayrı ayrı toplantı gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda Şirket yetkilileri ve Kooperatif, Kooperatifin sunduğu ödeme planında anlaşma sağladı böylelikle Kooperatif çeşitli tarımsal hibe ve kredilere de başvuru yapabilecek ayrıca ilerleyen günlerde üretimin artması ile TEDAŞ’a olan borcunu da yapılandıracak.

Mağduriyeti giderilen Çiftçilerden, Malkoç’a Teşekkür Ziyareti

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurusu sonucunda mağduriyetleri giderilen çiftçiler, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Başdenetçi Malkoç: Vatandaşla idare arasında köprü görevi görüp bu hizmeti yerine getirdiğimiz için memnunuz.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Başdenetçi Şeref Malkoç, çiftçilerin mağduriyetlerini KDK’ya ilettiklerini belirterek, “Konuyu inceledik ve güzel bir çalışmanın sonucunda Başkent Enerjisa Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile dostane çözüme varıldı. Dostane çözüm girişimlerimiz ile icraya verilen ücrette indirim yapıldı, eksiklikler varsa bunlar giderildi, borç takside bağlandı ve uygun bir ödeme planı yapıldı. Elektriklerde bağlanınca üretime geçildi, sulama imkânı arttı bu senede bol bol ürün alacaklar inşallah.” Dedi.

Başdenetçi Malkoç, vatandaşla idare arasında köprü görevi görüp bu hizmeti yerine getirdikleri için memnuniyetini ifade ederek konuyu dostane çözümle mağduriyeti giderdikleri için Başkent Enerjisa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye teşekkür etti.

Çiftçi: Kamu Denetçiliği Kurumunun girişimleriyle suya kavuştuk.

Mağduriyeti giderilen çiftçi ise, 4 yıldır sulama yapamadıkları için hem kendilerine hem de ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar verildiğini belirterek Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurduklarını ve kurumun girişimleri sonucunda suya kavuştuklarını bildirdi.

Arazilerin suya alıştığı için su yokken topraklardan mahsul alamadıklarını söyleyen çiftçi, “Ürünlerimiz 80-100 kiloda kalıyordu. Bu da üreticiyi ciddi anlamda dara soktu. Banka borçlarını ödeyemediler ve şu anda üreticilerin çoğu takipteler. Bu suyun gelmesi ile söz konusu alanlarda 500-600 kilo verim alındığı gibi pancar, kuru soğan yani sulu tarıma yönelik ekinin ürünü de çoğalacak. Yani köyümüzün refah düzeyi birden bire değişecek ve umut diyorum bundan sonra Allah’tan bir aksilik çıkmazsa insanlarımızın banka borçları da kalmayacaktır. Yani bunun için sizlere minnettarız, teşekkür ediyoruz bize büyük bir destek ve lütufta bulundunuz.” Diye konuştu.

Kamu Denetçisi Arif Dülger de, vatandaşın sorunun çözümünden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Başkanımızın iradesiyle, temaslarıyla bu sorun çözüldü. Biz Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı umut ediyoruz.” Dedi.