Malkoç: “TBMM’de Çocuk Komisyonu Kurulması Konusunda Umutluyum”

Kamu Denetçiliği Kurumu, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’yla birlikte hazırladığı Çocuk Hakları Stratejisi’nin tanıtım toplantısını geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref MALKOÇ’un ev sahipliği yaptığı toplantıya Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, milletvekilleri, akademisyenler, uzmanlar ve çocuk meclislerinde yer alan çocuklar katıldı.

Başdenetçi: “Çocuklar geleceğimizin teminatıdır”

Toplantıda konuşan Başdenetçi Malkoç Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin kabul edilişinin 30’ncu yılında Türkiye’de çocuk hakları için mevzuat ve pratik anlamda eksikliklerin giderilmesin çalıştıklarını söyledi. Malkoç konuşmasına şöyle devam etti: “Medeni kanun gereği 18 yaşından küçüklerin herhangi bir işlem yapmaları, bir yere müracaat etmeleri, dilekçe vermeleri velilerin iznine tabidir. Ancak Kamu Denetçiliği Kurumu bunun istisnasıdır. Hangi yaşta olursa olsun çocuklar, bize müracaatlarını yapabilmektedir. O kadar enteresan o kadar güzel müracaatlar gelmekte ki bizim de ufkumuz açılıyor. UNICEF’le birlikte çok güzel projelere imza attık. Çocuk Hakları Strateji Belgesi’ni, birlikte hazırlayıp, yayınladık. Çocuklar geleceğimizin teminatı, bizim bu anlamda istikbalimizdir.”

Şeref Malkoç konuşmasında Türkiye’de 700 binden fazla Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü bu rakamın giderek arttığını dolayısıyla çocukların geleceği ile ilgili bir birey olarak hak ve sorumluluklarını bilmesi çok önemli olduğunu söyledi. Malkoç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir topluluk ya da insanlar ne istediklerini bilirlerse ve istediklerine nasıl ulaşacakları konusunda alın teri ve göz nuru sarf ederlerse mutlaka o istediklerine ulaşırlar. Bu yüzden Türkiye Millet Meclisi'nde bir çocuk komisyonu kurulması konusunda çok umutluyum”

Duamelle: “Dünyayı çocuklar için daha iyi bir yer haline getirelim”

Toplantıda konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle yaptığı konuşmada KDK ile UNICEF’in yakın çalışmalarının ve diyaloglarının güçlenerek devam ettiğini vurguladı ve ekledi: “Yürütülen strateji içerisinde Kamu Denetçiliği Kurumunun çocuklarla ilgili bilinçlendirme ve çocuk haklarının daha iyi anlaşılması hedefleri var. Birlikte çalışarak çocuk haklarını daha koruyup, geliştirme hedefimiz var. Mecliste daimi komite kurulmasını çok arzu ediyoruz. Daimi komite bu yıl kurulursa, Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili beyannameyi kabul edişinin 30. Yıl dönemi olması dolayısıyla sembolik olarak da bir anlamı olacaktır. Dünyayı çocuklar için daha iyi bir yer haline getirelim”

Toplantıya katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hakları Komitesi Türkiye Koordinatörleri Muhammed Rüştü Aktaş ve Beyza Küçük ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Ceren Hızlı yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıda konuşma yapan Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Çocuk Bakanlığı kurulmasını önerdi. Milletvekili Yılmaz Tunç ise Çocuk İzleme Merkezleri’nin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak konuşmasında strateji belgesinin detaylarından bahsetti ve ekledi: “Farkındalığın arttırılması, KDK’ya olan güvenin yaygınlaşması, TBMM’de komisyon kurulması ve çocuk haklarının kapasitesinin genişletilmesi stratejimizin temellerini oluşturuyor.” Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan konuşmasında TİHEK’in de artık çocuklardan başvuru alacağının altını çizdi.

Toplantıda katılımcılar, çocuk hakları kapsamında öneri ve eksiklikleri iletti. Toplantının sonunda KDK ile UNICEF arasında protokol imzalandı.