Malkoç: “Türkiye Coğrafyasında En İyi Olmak Zorunda”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Çorum’a giderek temaslarda bulundu. Malkoç Çorum programında ilin valisi Mustafa Çiftçi’yi ziyaret ederek başladı. Valilik ziyaretinin ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret eden Başdenetçi, burada öğrencilere “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferans verdi.

Başdenetçi konferansta öğrencilere hem eğitim hayatlarında hem de sosyal hayatlarında zoru başarmak için çok çalışmaları gerektiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrenciye eskiden talebe derdik. Talebe, talep eden demektir. Siz isteyeceksiniz, talep edeceksiniz, çalışacaksınız. Gözlerinize bakıyorum, ışık saçıyorsunuz. O gözlerinizdeki ışık Türkiye’yi hak ettiği yerlere getirecektir. Sizler dünyadaki emsallerinizle yarışarak en iyisi olmak zorundasınız. Üniversitelerimiz, akademisyenlerimiz, siyasetçilerimiz, yöneticilerimiz en iyisi olmak zorundadır. Çünkü bu coğrafyada en iyisi olmadan varolmamız çok zor. Bunu yaparken bütün hizmetlerin temeli ise hakkaniyet ve adalettir. Yeni Türkiye Cumhuriyetin 100. yılındaki Türkiye bilim, sanayi, teknoloji, alın teri ve göz nuru üzerine yükselecek. Diğer sütunları da hakkaniyet, adalet, insan hakları ve demokrasi olacak. Bunda tereddüdümüz yok”

Başdenetçi: “Devleti ele geçirmek isteyenlerden bıktık usandık”

Şeref Malkoç yaptığı konuşmada gündemdeki konulara da değindi. Malkoç, son yıllarda Müslümanlara yapılan saldırıların hedefinde özellikle Türkiye’nin bulunduğunu çünkü her geçen sene Türkiye’nin liderlik konumunu pekiştirdiğini söyleyen ve ekledi: “Bu milletin 2 bin 500 yıllık devlet tecrübesi, bin 500 yüz yıllık İslam medeniyeti birikimi var, bin yıldır Anadolu’yu yurt edindik. Bin yıldır ayakta duran bu millete darbeler tarihi yakışmıyor. 1960 yılında bir darbe, 1970’de bir darbe, 1980’de bir darbe, 28 Şubat’ta bir darbe, 2007 Nisan’da bir darbe teşebbüsü, 15 Temmuz’da bir darbe. Bıktık, devleti ele geçirmek isteyenlerden bıktık usandık.”

Başdenetçi konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tarihinden bahsetti ve şunları söyledi: “Hak ve özgürlük arayışlarının temelinde adalet vardır. İnsanlığın temel görevi adaleti ayakta tutmaktır. Üniversitelerimizde, şehirlerimizde, ülkemizde adaleti tesis etmek de idarecilerin görevidir. İdarecilerin verdiği hizmette eksiklik görürseniz, hizmet edilirken gösterilen tutumdan memnun kalmazsanız mahkemeye gitmeden önce Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelin. Çünkü Kamu Denetçiliği Kurumu idarenin iş ve eylemleri yanında tutum ve davranışlarını inceleyen bir kurumdur. Muhtardan cumhurbaşkanına kadar, adaletle yönetildiği zaman, insanların kalbindeki adalet hissi tatmin edildiği zaman, hangi yönetim olursa olsun başarılı olur.”

Malkoç: “KDK Hakkaniyetle Denetler”

Ombudsman Malkoç www.ombudsman.gov.tr adresinden basit ve ücretsiz şekilde başvurulabilen Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinden bahsederek şunların altını çizdi: “Kamu Denetçiliği Kurumu gücünü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden alan anayasal bir kurumdur. Anayasa’nın 74. Maddesiyle kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 6328 sayılı kanunu sayesinde yasaların arasına işlemlerin tesis edilmesinde hakkaniyet karinesi ile idarenin tutum ve davranışların da denetlenmesi kavramları girmiştir. Dolayısıyla Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşın haklarını en güzel ve en yeterli şekilde korumak için kurulmuştur.

Başdenetçi üniversitede verdiği konferansın ardından Çorum temaslarına kaldığı yerden devam etti. Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca’yı makamında ziyaret eden Malkoç, Baro Başkanı Kenan Yaşar ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal’la bir araya gelerek ilin sorunları ve beklentileri konusunda görüş alışverişinde bulundu.