Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Karatepe, KDK’da Konferans Verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından düzenlenen “Ombudsmanlık Söyleşileri” Programının konuğu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe oldu. Prof. Dr. Karatepe, KDK Konferans Salonunda “Hukuk, Hakkaniyet, Adalet ve Kamu Denetçiliği Kurumu” başlıklı konferans verdi. Konferansa; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç,  Kamu Denetçilerinden Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar, Yahya Akman ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç ile KDK personeli katıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, Başdanışman Karatepe ile beraber uzun süre çalıştıklarını belirterek, Karatepe’nin iyi bir hukukçu, iyi bir bilim adamı ve iyi bir siyasetçi olduğunu bizzat yaşayarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe ise, KDK Kanununu incelediğini, kanunda adalet, hukuk ve hakkaniyet kelimelerinin üzerinde durulduğunu ve bunların bir bakıma kurumun temel kavramları olduğunu bildirdi.

Başdanışman Karatepe: Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaş ile kamu idaresi arasında bir hakemsiniz.

Mahkemenin dahi yapamadığı veya eksik kaldığı bir konu olduğunda bu konunun Kamu Denetçiliği Kurumunda çözüme kavuştuğunu söyleyen Karatepe, “Yani nihai gaye olarak adaletin gerçekleşmesinde belki mahkemenin bile altından kalkamadığı ya da tam olarak ikna edemediği, mutlu edemediği insan olursa onlar da size gelecek. Kanun size adaletin gerçekleşmesi yönünde bir görev ve hakemlik rolü yüklemiş. Siz vatandaş ile kamu idaresi arasında bir hakemsiniz.” diye konuştu.

Şükrü Karatepe şöyle devam etti:

“Siz kanun uygulayıcı yöneticinin yetersiz kaldığı, göremediği incelikleri görmek durumundasınız. Daha çok insana eğilen, yönetici ile vatandaş arasında hakem pozisyonunda bulunarak her iki tarafa da eşit gözle bakıp kamu düzeni, devletin sürekliliği, kamu güvenliği gibi bütün kavramları kanunun eşitliliği gibi durumları dikkate alarak varsa bir adaletsizlik bunu mümkünse incitmeden o kişinin mağduriyetini giderecek ama başka bir mağduriyet oluşturmayacak bir şekilde siz sorunu çözeceksiniz.”

Karatepe, insanların onurunu moralini yükseltici durumlarda KDK’ nın çok önemli işler yaptığını ve bundan sonra da yapacağını dile getirdi.