Dicle Üniversitesi Malkoç’a Fahri Doktora Unvanı Verdi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Senatosu, aldığı kararla Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a hukuk, insan hakları, adalet ve demokrasi alanındaki çalışmalarından dolayı fahri doktora unvanı verdi. Başdenetçi Malkoç Diyarbakır’da, öğrencilerle bir araya gelerek Dicle Üniversitesi’nde “Adalet Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi.

Malkoç, Türkiye’nin son yıllarda hukuk alanında çok önemli bir mesafe kat ettiğini söyledi. Malkoç konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun önemine işaret ederek vatandaşların idareyle olan bütün sorunlarının çözümü için kurumun hazır olduğunun altını çizdi ve idareye de rehberlik yaptıklarını ifade etti.

Malkoç: “Diyarbakır şehirlerin anasıdır”

Başdenetçi konuşmasında Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel öneminin altını çizerek “Diyarbakır, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisidir. Sadece bölge açısından değil, çevremiz ve çevre ülkeler ile dünya açısından da önemli bir şehrimizdir. Tarihin olduğu günden beri, insanlığın var olduğu günden beri ve medeniyetin merkezi kadim bir şehirdir. İslam’la müşerref olan Anadolu topraklarının şehri ve İslam ile müşerref olduktan sonra Anadolu’yu İslamlaştırma merkezlerinden birisidir. Bunları söylemek belki kolay, günümüzde çok etkili ülkeler var. Dünyada söz sahibi olan şehirler var ama onlar bugünler için öyle, acaba 50 yıl sonra, 100 yıl sonra ve 500 yıl sonra bakalım nasıl olacaklar. Diyarbakır kurulduğu günden beri dünyanın gündeminde ve dünyanın medeniyet beşiğidir. Bunu şunun için çok rahatlıkla söylüyorum, bugün dünyada bilinen başkentler var, Londra, New York, Paris, Berlin, Moskava veya Seul benzerleridir. Ama şunu hepimiz biliyoruz ki ve bilim onu bize söylüyor ki bu şehirlerin hiçbiri yokken Diyarbakır vardı, Diyarbakır bu yönden şehirlerin anasıdır” dedi.

Konferansta öğrencilere seslenen Malkoç "Eskiden yabancı filmleri izlediğimizde üniversite binalarını, hastanelerini görüp gıpta ederdik. Allah'a çok şükür Hakkâri’den Ardahan'a, Sımaktan Edirne'ye kadar en iyileri Türkiye'de yapıldı. Geriye ne kalıyor? Bilim ve dünya bilimine alın teri dökmek, göz nuru dökmek" dedi. Malkoç, gençlerin, ailelerin beklentisi doğrultusunda kendilerini en güzel şekilde yetiştirdiklerini söyledi ve öğrencilere üniversite hayatının ardından karşılaşacakları dünya konusunda bilgi vererek: “Mezun olunca iş hayatına atılacaksınız, evleneceksiniz, çoluğunuz çocuğunuz olacak ve dünyanın meşgaleleri ile uğraşacaksınız. Sizlere umut bağlayanların umudunu ve heyecanını boşa çıkarmayacaksınız. Ayrıca vatanın, milletin ve bütün insanlığın da sizden beklentileri var. Siz 2023 üniversite mezunları olacaksınız. Siz Türkiye’nin 2053 yılının yöneticileri olacaksınız. Kiminiz üniversitede hoca olacak, kiminiz iş dünyasına atılıp ihracatçı ve ithalatçı olacaksınız. Belki daha iyi yerlerde 2053’te görev alacaksınız” açıklamasını yaptı.

Konferansta konuşan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, üniversitede yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen etkinlikler konusunda salondakileri bilgilendirdi.

Vali Güzeloğlu: “Üniversiteler Şehirlerini Taşır ve Geliştirir”

Vali ve Başkan Vekili Güzeloğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Üniversitelerin içinde bulundukları şehirleri ve çevreleri taşıyıcı geliştirici ve şüphesiz kalkınmaya yöneltici misyonlarının vazgeçilmez olduğu gerçeğinden hareketle Dicle Üniversitemizin de ilimizi geleceğe taşıma adına en önemli kurumsal yapımız, bir zenginliğimiz olduğunu düşünüyorum. Üniversite sadece bilimin öğretildiği değil aynı zamanda bilimsel bilginin hayata hayatla birlikte gelişime taşındığı bir anlamda değer yaratan çevresini kalkındıran ve geliştiren bir merkez konumunu işaret eder. Şüphesiz yerelden evrensele uzanan bakışta bilgi üretimi bugün en önemli alan ve rekabete en yoğun olan konudur. Bilgi çağında bilimsel bilgiye sahip olanlar gelişmeye ve kalkınmanın yönünü belirleyen bu anlamda gücü elinde bulunduranlardır. Yani etkileyenlerdir etkilenenler değil, belirleyenlerdir belirlenenler değil. Göreve başladığımız günden itibaren Dicle Üniversitesi'nin bu anlamda kentimizin gelişmesinde belirleyici bir merkezi olmasında çok güçlü ve değerli olan akademi kadrosunun gelişme ve kalkınma bütün plan ve süreçlerine katılmasında özel bir önem verdik. Ortaya konulan çalışma ve çabalar ilin bugün hakikaten gelişmesi adına çok önemli kazanımları da ilimizle buluştururdu. 2023 hedefine doğru giderken Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Diyarbakır'ın tarihsel geçmişinden aldığı bir güçle sahip olduğu Türkiye'nin geleceğinde 2023 Hedeflemesinde en belirleyici ilk on ili arasında yer almasını diliyoruz. Bunun ötesinde uluslararasılaşma sürecinde Diyarbakır'ı ve Türkiye'yi çevre ülkelerle bütünleştirici bir ekonomiyi sosyal ve ticari merkez olma hedefine doğru kararlılıkla yol alıyoruz.”

Vali Güzeloğlu Diyarbakır’ın Türkiye’yi geleceğe taşıyacak merkezlerden birisi olduğunu söyledi ve “Bugün Dicle Üniversitesi'nin bu süre içinde çok anlamlı bir buluşmayı da gerçekleştirmenin aynı zamanda mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekten benim tanımaktan ve abi diye hitap etmekten büyük bir mutluluk duyduğum Şeref Malkoç Türk Siyasal hayatında çok önemli büyük hizmetleri olan bir şahsiyet. Son dönem itibari ile de milletle devlet arasında çok önemli bir kurumsal yapı olan Başdenetçilik gibi bir yandan da milletin hakkını ve hukukunu koruyan gözeten bir anlamda talep dilek isteklerini karar vericilerine ulaştırarak sıkıntıların giderilmesinde çok önemli bir değer yaratan bir görevde. Şeref Malkoç Beyefendiye Üniversitemiz Senatosu çok yerinde bir kararla fahri doktora unvanı tevcih ediyor. Bu kararı ve bu gerçekten iradeyi sergiledikleri için değerli Rektörümüzü ve Senatoyu içtenlikle tebrik ediyorum" dedi.

Malkoç: “KDK Hızlı Karar Veriyor”

Üniversitedeki törenin arından Diyarbakır Barosu’nda düzenlenen “Ombudsmanlık Kurumu’na Başvuru Koşulları ve Usulleri” konulu eğitime katılan Ombudsman Malkoç burada yaptığı konuşmada vatandaşın KDK’ya kolay ve ücretsiz başvuru yapabildiğini, kurumun çok hızlı karar verdiğini söyledi.

Malkoç Diyarbakır’da Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz’u, Baro Başkanı Cihan Aydın’ı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’yı ziyaret ederek ildeki STK temsilcileriyle bir araya geldi, çalışmaları ve ilin sorunları hakkında bilgi aldı.