DOĞU VE BATI OMBUDSMANLARI İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı hakkında bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Malkoç, basın toplantısında 25-26 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan konferans hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun 5 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğünü bildiren Malkoç,  2017 yılını yeni bir atılım yılı olarak değerlendirdiklerini kaydetti.  Çalışmaları uluslararası alanda da yoğunlaştırdıklarını söyleyen Malkoç, KDK’nın Akdeniz ve Asya Ombudsmanlar Birliğine üye olduğunu anımsattı.

 Dünya Ombudsmanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile Buluşuyor

İstanbul’da gerçekleştirilecek olan konferansın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı bilgisini veren Malkoç, “Türkiye’nin insan hakları konusunda yapmaya çalıştıkları, yaptıkları, Türkiye’deki insan hakları kurumlarının ve özellikle Ombudsmanlığın bu anlamda yaptıklarını anlatmak amacıyla 25-26 Eylül’de Konferans düzenleyeceğiz. Bunun yanı sıra özellikle Avrupa seçimlerinde ırkçılık, yabancı karşıtlığı, İslam karşıtlığı ve göçmenlere karşı kötü davranışlar yaygınlaştı. Bunları görüşmek, Dünyadaki insan haklarındaki olumlu – olumsuz gelişmeleri tartışmak, karşılıklı tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 25-26 Eylül tarihinde İstanbul’da Avrupa Ombudsmanları, İslam Ülkeleri Ombudsmanları toplantılarını yapacağız ve Akdeniz Ombudsmanları Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştireceğiz. Bu konferansımızın açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak. Toplantıya İslam ülkelerinden, Avrupa ülkelerinden ve Akdeniz ülkelerinden, 50 ülkeden 70’in üzerinde Ombudsman veya insan hakları savunucuları katılacak.” Dedi.

İstanbul’un medeniyetlerin beşiği olan bir şehir olduğunu bu açıdan doğu ve batı Ombudsmanlarının, İslam ülkeleri Ombudsmanlarının, Akdeniz Ombudsmanlarının, İstanbul’da buluşmasını çok önemsediğini dile getiren Malkoç, “Bu toplantıda yine Akdeniz’de boğulan veya Akdeniz’i geçmeye çalışan mültecilerin sorunları Ombudsmanlar tarafından ele alınacak. Türkiye’nin Suriyeli mülteciler için yaptığı fedakarlıklar, harcadığı 26 milyar dolara karşılık, Avrupa’daki siyasetçilerin duyarsızlığı ve vurdumduymazlığı gündeme taşınacak. Ve bu konuda Avrupalı insan hakları savunucularının, vicdan sahiplerinin, Ombudsmanların toplumu daha duyarlı hale getirebilmesi için neler yapılacağı konuşulacak. Türkiye’nin terörle mücadelesi anlatılacak. Gerek DEAŞ, gerek PKK, gerekse de FETÖ’ye karşı.” Şeklinde konuştu.

Ombudsmanlar Arakan Dramı İçin Toplanıyor

Şeref Malkoç, bu toplantının en kritik gündemlerinden birinin de Arakan’da yaşanan insanlık dışı uygulamalar olduğunu vurguladı. Türk Ombudsmanlığı olarak amaçlarının insanlığın dramlarına ve dünyadaki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek olduğunu ifade etti. Aç bırakılmış, topraklarından koparılmış, ölümle burun buruna gelmiş çaresiz insanların savunucusu olmak için çalıştıklarını belirten Malkoç, dünya Ombudsmanlarını da bu insan hakları ihlalleri konusunda yönlendirmeyi ve Türkiye’nin yardımlarını anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arakan’da yaşanan zulmü gündeme taşımasıyla dünyanın da harekete geçtiğini söyleyen Malkoç, Türk Ombudsmanlığının da bu liderliğe paralel olarak dünya Ombudsmanlarını insan hakları konusunda harekete geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Bu çerçevede İslam Ülkeleri Ombudsmanları Genel Kurulu’nun bu konferans dâhilinde İstanbul’da gerçekleşeceğini ve bu Kurulun Genel Merkezi’nin İstanbul’a taşınması konusunda çalışacaklarını böylece İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği’ni kurumsallaştıracaklarını belirtti.

Düzenlenecek olan uluslararası toplantının yankılarının Avrupa’da, Asya’da ve Akdeniz ülkelerinde çok olumlu olacağının altını çizen Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun çalışmalarının hem Türkiye’de hem de dünya kamuoyunda takdirle izlendiğini bildirdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç, bu çalışmalarla Türkiye’nin insan hakları konusundaki liderliğini, samimiyetini ve yardımseverliğini dünyaya anlatan bir yumuşak güç olmayı hedeflediklerini söyledi.