Dünya Çocukları Kamu Denetçiliği Kurumunda

39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında ülkemize 26 ülkeden misafir olarak gelen çocuklar, Kamu Denetçiliği Kurumunu ziyaret etti.

Çocukları, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ve Denetçi Mustafa Özyar kabul etti.

Başdenetçi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, 39 yıldır bu çalışmaları yapan TRT’ye teşekkür ederek bundan sonra da böyle faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Çocukların Türkiye’ye gelmesiyle ayrı bir renk kattıklarını ifade eden Malkoç, “sizler gelerek kurumun bütün yorgunluğunu attınız. Dünyanın geleceği sizlerin yüzünüzden okunuyor. Bu bayrama coşku kattınız.” diye konuştu.

Malkoç, Ombudsmanlık Kurumunun, halkın şikâyetlerini incelediğini ve çözüm bulmaya çalıştığını söyledi. Kuruma çocukların da başvuruda bulunduğunu bildiren Malkoç, “Çocuklardan birisi ‘Annem benim kulağımı çekiyor, annemi uyarın benim kulağımı çekmesin’ başka bir çocuk ise, ‘Annem benim telefonumu aldı onu alın bana verin’ şeklinde başvurular gelmektedir.” dedi.

Programda konuşan Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ise, dünya çocuklarını, çocuk bayramında Türkiye’de misafir etmekten mutluluk duyduğunu, çocuk şenliğinin ilk kez kutlandığı yılda Türkiye’ye gelen misafir çocuğu evinde ağırladığını ve çok güzel günler geçirdiğini ifade etti.

Tunçak, çocukları bir birey olarak çözüm aşamasında da yanlarında görmek istedikleri için çocukların başvurularını hiçbir temsilci olmadan direk olarak aldıklarını söyledi.

TRT İç Yapımlar Koordinatörü Engin Baytaş da yaptığı konuşmada, Kamu Denetçiliği Kurumunun misafirperverliğinden dolayı Malkoç’a ve kuruma teşekkür edip Kurumda olmanın memnuniyetini ifade ederek, 39. kez yapılan Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğinin bu yıl Nevşehir’de yapılacağını ve 26 ülkeden katılan çocuklarla birlikte dünyaya birlik, beraberlik, kardeşlik ve savaşın olmadığı ortamların özlendiğine dair mesajlar verileceğini vurguladı.

Ziyaretin sonunda, Türkiye’ye gelen çocuklara hediyeler verildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.