Engelli Bireyler, Ombudsman Malkoç’u Ziyaret Etti

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeniyle KDK’ya şikâyet başvurusunda bulunan engelli bireyler ve engelli hakları alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak’ı ziyaret etti.

Engelli bireyler ve engelli hakları alanında faaliyet gösteren kuruluşlar ile birlikte basın açıklaması düzenleyen Malkoç, Türkiye’nin engelli haklarıyla ilgili yaptığı çok güzel çalışmalar olduğunu ve yapılan çalışmaların özellikle sosyal devlet ilkesine bakıldığında dünyada birçok ülkenin önünde olduğunu vurguladı.

“Verdiğimiz tavsiye kararlarının takipçisiyiz”

Alınması gereken çok daha önemli mesafelerin olduğunu belirten Malkoç, “Bunları hep beraber yapacağız. Yönetimde bulunan arkadaşlar mevzuat çerçevesinde çalışmaları yapıyorlar. Sizlerin başvurularını değerlendiriyorlar. Ancak işleyişten kaynaklanan bazı eksiklikler oluyor. Bunları da düzeltme görevi önemli ölçüde KDK’ya düşüyor. Sizlerin müracaatlarıyla biz de yöneticilerle görüşüyoruz ve çoğunu dostane çözümle karara bağlıyoruz. Bazen uyum ve zaman noktasında sıkıntılar olabiliyor burada biz koordinasyonu temin etmeye çalışıyoruz ve tavsiye kararları veriyoruz. Verdiğimiz tavsiye kararlarının da takipçisi oluyoruz.” Dedi.

Başdenetçi Malkoç: Kurumumuza engelli haklarıyla ilgili 435 başvuru geldi.

Bugüne kadar Kuruma engelli haklarıyla ilgili 435 başvuru geldiğini söyleyen Malkoç, gelen başvuruların önemli ölçüde çözüme kavuşturulduğuna dikkat çekti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının Kurumu ziyaret ettiğini hatırlatan Malkoç,  “Bakanımız, akondroplazi rahatsızlığı halk arasında kalıtsal cücelikle ilgili verdiğimiz kararın önemli olduğunu belirtti. Bu konuyu da önümüzdeki bir ay içerisinde tamamlayacağız.” Dedi.

“Aşık Veysel, Edison engelli olmasına rağmen isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmıştır”

Tarihte engelli olmasına rağmen bütün insanlığa hizmet vermiş olan çok sayıda bilim adamı, sanatçı olduğunu belirten Malkoç; “Bunlardan bir tanesi Aşık Veysel kalbiyle görüyordu gözüyle değil. Kalp gözüyle görmek dünya gözüyle görmenin de ötesindedir. Bunlardan bir diğeri de Edison, dünyaya ve insanlığa ne kadar hizmet ettiğini biliyoruz. Bu isimleri artırmak mümkün. Bu önemli haftada arkadaşlarımızla hem kararlarımızla hem de bundan sonraki çalışmalarda da onlara destek olacağımızı ifade etmek için birlikteyiz.” İfadelerini kullandı.

Kadın, Çocuk ve Engelli haklarından sorumlu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle tüm engellilerin ve engelli ailelerinin haftalarını kutladı.

Konuşmaların ardından, Görme Engelliler Federasyonu, Engelliler Konfederasyonu, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, İlgi Otizm Derneği, İşitme Engelliler Konfederasyonu, Zihinsel Engelliler Federasyonu ve Engelli Kadın Derneği temsilcileri, Malkoç’a teşekkürlerini ileterek yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.