Erol Göka: Türk Demokrasisinin Geleceği KDK Gibi Kurumlara Bağlı

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun düzenlediği Ombudsmanlık Söyleşilerinin konuğu Psikiyatrist Profesör Doktor Erol Göka oldu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasında Göka’nın bugüne kadar Ombudsmanlık söyleşileri konuklarından daha farklı bir söyleşi gerçekleştireceğini söyledi. Malkoç Göka’nın bilinen hekimlerin aksine hayatın sadece bir alanında değil her alanında çalışıp, yer aldığını söyledi ve ekledi: “Hocamız TRT’de program yapıyor, gazetede yazıyor ve Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nde Psikiyatri Eğitim ve İdari Koordinatörü… Bu yoğunluk içinde bizlerle sohbet etmeye geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.”

Göka: Bir İnsan Bir İnsan Daha Üç Eder

Prof. Dr. Erol Göka konuşmasında Ombudsmanlık yokken de devletin varolduğunu ama nasıl varolduğunu herkesin bildiğini dolayısıyla Kamu Denetçiliği Çalışanlarının dert dinlerken sağlam durması gerektiğini söyledi. Türk demokrasisinin geleceğinin KDK gibi kurumlara bağlı olduğunu belirten Göka sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletin sahibinin millet olduğunu ve milletin her sözünün, her şikâyetinin dinlenmesi gerektiğinin açık ispatı KDK’dır.”

İtalyan bir hâkimin hukukçuların yaptığı işi en çok psikiyatristlerin yaptığı işe benzettiğini ve buna katıldığını söyleyen Erol Göka her iki meslek grubunun da insanları dinlemeye ve anlamaya çalıştıklarını ifade etti. Profesör Göka sözlerine şöyle devam etti: “Sizler de bizler de insanla çalışıyoruz. İnsanla çalışırken bence şöyle bakılmalı; bir biz varız, bir karşımızdaki insan var, iki insanın olduğu işlerde bir de psikoloji vardır. Dolayısıyla bir bir daha üç eder. Biz insanı anlamaya çalışmakla yükümlüyüz ve etkin dinlemeyi bilmeliyiz. İnsanı anlamamızın şartlarından birisi de empatidir. Başvurucu vatandaşın şikayetinin onu ne hale getirdiğini empati sayesinde anlar ve anladığımızı da karşımızdakine hissettirebilirsek başarılı oluruz.”

Profesör Doktor Erol Göka konuşmasının ardından Kamu Denetçiliği Kurumu çalışanlarının sorularını yanıtladı ve çalışanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.