Başdenetçi Malkoç Fas’ta Başbakan Osmani'yle Görüştü

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük, Fas Krallığına çalışma ziyaretinde bulundular. Fas Ombudsmanlık Kurumu ile temaslarda bulunmak ve Fas’ta yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarını yerinde incelemek amacıyla gerçekleşen program kapsamında önemli görüşmeler yapıldı.

“Türkiye ve Fas Dünyanın Parlayan İki Yıldızıdır.”

Ziyaret programı çerçevesinde, Fas Başbakanı Sadeddin Osmani, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyeti resmi konutunda kabul etti. Görüşmede Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye ile Fas’ın tüm dünyanın ve İslam dünyasının parlayan iki yıldızı olduğunu söyledi ve Türkiye’nin Suriyeli göçenler konusunda yaptığı insani faaliyetleri özetledi. Fas Başbakanı Osmani ise KDK yetkililerini Fas’ta ağılamaktan mutluluk duyduklarını ve Türkiye’nin hak arama mekanizmalarını işletmesini, insani dramlara cesurca müdahale etmesini, sanayisini geliştirmesini, vatandaşlarının yaşam şartlarını ilerletmesini heyecanla ve yakından takip ettiklerini söyledi. Fas Krallığı’nın Türkiye Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan’ın da eşlik ettiği ziyarette Malkoç; Fas’ta yatırım yapmakta olan Türk vatandaşlarının sorunlarını dile getirdi ve Başbakan’dan bu sorunları çözme konusunda çaba göstereceği sözünü aldı.

Fares: “Eskiden Paris Vardı, Şimdi İstanbul Var”

KDK heyetinin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Fares’le yaptığı görüşmede Başdenetçi Şeref Malkoç Fas’ın Afrika’ya açılan en sağlıklı kapı olduğunu belirterek, iki ülkenin ortak yönlerinin ekonomik ve kültürel ilişkilere da yansıması gerektiğini vurguladı. Devlet Bakanı Fares ise Türkiye ile Fas Halkının birbirlerini çok seven iki halk olduğunu ve devletlerin dostluğunun da bu birlikteliğe dayandığını vurgulayarak, ortak geçmişe sahip olan milletlerin bu dostluk üzerine güçlü siyasi ve ekonomik bağlar kurduğunu ifade etti. Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve ziyareti sırasında kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan çok etkilendiklerini söyleyen Fas Devlet Bakanı Fares sözlerine şöyle devam etti: “Fas halkının son yıllarda turizm anlayışı da değişiyor. Eskiden Paris vardı şimdi İstanbul var.”

Malkoç: “İslam ülkeleri Ombudsmanlar Birliği’nin ilk yönetim kurulu toplantısını Fas’ta yapmayı planlıyoruz”

KDK ile Fas Ombudsmanlığının heyetler arası görüşmelerinde ortak olarak yapılabilecek faaliyetler ele alındı. İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği Başkanlığına seçilen Ombudsman Şeref Malkoç, İslam Ülkeleri Yönetim Kurulu üyesi seçilen Fas Ombudsmanı Muhammed Benalilou’yu tebrik ederek, İslam ülkeleriyle birlikte önümüzdeki yıllarda yapılabilecek faaliyetleri hazırladıklarını ve ülkelerin görüşlerine açacaklarını ifade etti. Fas Ombudsmanı Benalilou, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmayı çok önemsediklerini vurguladı. Görüşmede Malkoç, İslam ülkeleri Ombudsmanlar Birliği’nin ilk yönetim kurulu toplantısını Fas’ta yapmayı planladıklarını söyledi.

Malkoç İyi Yönetim İlkeleri Kitabını Tanıttı

İki ülke Ombudsmanı ve beraberindeki heyet görüşme sonrası Akdeniz Ombudsmanlar Birliği ülke temsilcilerinin katıldığı eğitim seminerinin açılışını yaptı. Eğitim seminerinin açılış konuşmasında Malkoç, Türkiye’nin gerçekleştirdiği İstanbul’daki Uluslararası Konferanstan bahsetti ve “İyi Yönetim İlkeleri” kitabını tanıttı. Türkiye’nin 2019 ve 2020 yıllarında bu ilkeleri ön plana çıkarmak için özel bir stratejiyle çalıştığını belirterek, bu ilkeleri Türkiye’deki kamu kurumlarının yöneticilerine anlattıklarını, bu ilkeler etrafında ortak çalışmalar yapabileceklerini ifade etti.

Fas temaslarında KDK heyeti Adalet Bakanı Muhammed Ben Abdulkader ve İnsan Hakları Kurumu Başkanı Amina Bauayach ile görüşmeler yaptı, Yunus Emre Enstitüsünü de ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.