Ombudsman Gazianteplilerle Buluştu

Avrupa Birliği ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ortaklaşa geliştirdiği “İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolünün Güçlendirilmesi İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında 12 ve 13 Eylül’de Başdenetçi Şeref Malkoç, Denetçiler Arif Dülger, Saadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak ve beraberlerindeki heyet Gaziantep’te halka buluştu.

Başdenetçi: “KDK ucuz, hızlı ve kolay bir şekilde adaleti sağlıyor”

Ombudsman Malkoç ve heyeti Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret etti. Malkoç burada basına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kamu Denetçiliği Kurumu devlet millet kaynaşması için kurulmuştur. Biz başvuruları çok kolay alıyoruz. Biz başvuruculardan dava dilekçesi gibi harç parası, pul parası gibi şeyler almıyoruz. Bize yapılan başvurularla ilgili hemen ilgili muhatap kurumu arayarak dostane çözümü arıyoruz. Bir diğer özelliğimiz ise başvurudan sonra en geç altı ay içerisinde çözüm arıyoruz. Vatandaşın adaletle ilgili beklentisi ucuz, hızlı ve kolay olmasıdır. Aşağı yukarı biz de bunu temin eden bir kurumuz."

Gaziantep’in barındırdığı yabancı misafirleriyle ne kadar kadirşinas bir il olduğunu kanıtladığını ifade eden malkoç sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriye iç savaşından sonra Türkiye'ye gelen, anne babası ölen insanlara kucak açan bir ufku ve yüreği geniş bir şehirdir Gaziantep. Aynı zamanda ilimiz çevre ülkelerdeki yıkımdan sonra Halep, Musul, Şam ve Bağdat'ın da ticari merkezi olarak bu bölgeleri besliyor. Bu anlamda Türkiye'nin öncü illerinden biri olan Gaziantep'teki vatandaşlarımızın memnuniyeti ve sıkıntılarını ziyaretlerimiz sırasında tespit edeceğiz.”

Malkoç: “Çocuklardan aldığımız dilekçelerle ufkumuz açılıyor.”

Başdenetçi Malkoç ve KDK heyeti Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz ve Baro Başkanı Bektaş Şarklı’yı ve ildeki çocuk evlerini ziyaret ettikten sonra UNICEF ve KDK’nın işbirliğiyle düzenlenen “Çocuk Haklarının Yerel Düzeyde Korunması İstişare Toplantısı” na katıldı. Türkiye UNICEF Temsilcisi Philippe Duamelle, kamu kurumların, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çocukların hazır bulunduğu toplantıda Malkoç şunları söyledi: “Çocuklardan aldığımız dilekçelerle, mektuplarla inanın ufkumuz açılıyor. UNICEF’le birlikte çalışmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Nisan ayında Ankara’da yaptığımız toplantıda bazı kararlar almıştık. TBMM’de, idari bir kararla çağrısını yaptığımız çocuk hakları alt komisyonunun kurulması fevkalade oldu. Sizlerin görüşleri bize bundan sonra da ışık tutacak. Türkiye çocuklar, kadınlar, yaşlıların yani mazlumların yaşadığı mağduriyetler konusunda insanlık sınavını başarıyla geçen ülkelerden birisi. Gaziantep Türkiye’de en fazla Suriyeli misafirin bulundu, gönlünü açan bir ilimiz. O açıdan bu toplantının burada yapılması çok anlamlı oldu. Ben buradan Valimizi, belediye başkanımızı, STK’larımızı kutluyorum.”

Şeref Malkoç: Diyarbakır Annelerinin yaptıkları Eylem Çok Değerli

Malkoç ve KDK heyeti Gaziantep programının ikinci gününde 60’ın üzerinde basın mensubuyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başdenetçi toplumda hak arama kültürünün yaygınlaşması için çalıştıklarını belirterek, "Halkımız bizi tanıdıkça seviyor. Sevdikçe müracaatları artıyor. Verdiğimiz kararlar da kamu hizmeti sunan idareler tarafından yerine getiriliyor" dedi.

Şeref Malkoç bir gazetecinin sorusu üzerine “Diyarbakır Anneleri” üzerine önemli açıklamalar yaptı: “Annelerin çocuklarına kavuşmak için, çocuklarını terör örgütünden kurtarmak için yaptıkları eylem çok anlamlı, değerli bir eylemdir. Anne yüreği, elbette çocuğuna kavuşma arzusu, isteği en masum, en makul, en doğru istek. Türkiye'nin bu noktada tek yürek ve tek ses olması fevkalade önemli. Bu annelerinki tam bir hak arama davasıdır. Onları tebrik ediyoruz, kutluyoruz.”

Başdenetçi: Bize Yapılan Başvurular Üzerine Kamuoyunu Bilgilendireceğiz

Başdenetçi Malkoç KDK olarak ana görevlerinin idareyi denetlemek olduğu söyledi ve HDP binası önünde eylem yapan anneler konusunda kuruma gelen başvurular hakkında bilgi verdi: “Kamu Denetçiliği Kurumu'na pazartesi günü itibariyle ulaşan dilekçeler var. Bu dilekçelerde kurumumuzdan, HDP aracılığıyla PKK'nın eline düşürülen çocuklarının, annelerine ulaştırılması için yapılmış müracaatlar var. Bu müracaatı inceliyoruz. Bize yapılan başvuru üzerine neler yapacağımızı önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyuracağız.”

Malkoç ve beraberindeki heyet basın mensuplarıyla vedalaştıktan sonra Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım ve Sanayi Odası başkanı Adnan Ünverdi’yi makamlarında ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Vali Davut Gül, KDK heyeti, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Ombudsman Halkla Buluşuyor programı gerçekleştirildi.

Malkoç: Teröristler Hak ve Özgürlük Ortamını Zehirliyor

Ombudsman Halkla Buluşuyor programının açılışında konuşan Şeref Malkoç Türkiye’de son yıllarda tesis edilen hak ve özgürlükler ortamının teröristlerin zehirlediğini söyledi ve ekledi: “Biz yeniden bu zehirlenmenin sona ermesi ve tahrip edilen hak ve özgürlükler alanının düzenlenmesi, zarar gören kurumların inşası için elimizden geleni yapıyoruz.”

Başdenetçi programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim çabamız şu; insanımıza haklarının ne olduğunu hatırlatmak ve hak arama kültürünü yaygınlaştırmak. İnsanımız haklarının ne olduğunu öğrenirse ve hak arama kültürünü yaygınlaştırabilirsek şikâyet ettiğimiz sorunların yüzde 50’si kendiliğinden çözülür.”

Programda konuşma yapan Gaziantep Valisi Davut Gül de şunları söyledi: “Son yıllarda vatandaş odaklı hizmet anlayışı şeffaflaştı. Vatandaşlar kamu hizmetlerine ulaşabiliyor, kamu görevlileri keyfiyetten uzak olduğu ve hesap verilebilir bir sistem devletin bütün kademelerinde oluşturulmaya çalışılıyor.”

İldeki STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların taleplerini ilettikleri, KDK heyetinin de istekleri not ederek halkı dinlediği programın ardından heyet ildeki Gastronomi Festivali açılışına katılarak kortejde yer aldılar.