Başdenetçi Hakkâri’de Bir Dizi Önemli Temasta Bulundu

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet iki günlük ziyarette bulundular.

Malkoç’u havalimanında vatandaşların da içinde bulunduğu kalabalık bir grup karşıladı. Başdenetçi burada gazetecilere yaptığı açıklamada kamu hizmetlerini ve idarelerin halkla ilişkilerini yerinde görmek için Hakkâri’ye geldiklerini söyledi. Malkoç: “Hakkâri’nin İran ve Irak a sınır olması büyük bir potansiyeldir. Terörde son aşamaya gelinmiştir. Sıra refaha gelmiştir. Yüksekova da özel bir yere sahiptir. Bu yörenin insanı kalbi merhametli ve gönlü geniştir. Teröre sözle dahi destek verilmezse barış daha hızlı yayılacaktır” dedi.

Malkoç: Devlet Halka Hizmet Eder, KDK Bu Hizmetleri Takip Eder

Başdenetçi Şeref Malkoç Hakkâri Valisi İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret etti ve burada yaptığı açıklamada Hakkâri’nin ters lalesi, balı ve halılarının çok değerli ve güzel olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin zenginleşmesinden Hakkâri’nin de payını almasının zamanı geldiğini ifade eden Başdenetçi “İşadamlarımız bölgenin çinko ve kurşun madenine yatırım yapmalı, halkın zenginleşmesini sağlamalıdır. Biz burada her konuda halkı dinleyip, halkın talepleri doğrultusunda idarecilere yol göstereceğiz. Herkes bilmelidir ki devlet halka hizmet için vardır, Kamu Denetçiliği Kurumu da bu hizmetleri takip için il il dolaşmaktadır” dedi.

Malkoç: "Türkiye'de özellikle son 10 yılda fevkalade gelişmeler oldu. Hakkâri’nin de bu gelişmelerden kendi imkânları ölçüsünde nasibini alması gerekiyor. Bunu engelleyen en önemli unsur terördür. Türkiye son 10 yıldan beri teröre karşı amansız bir mücadele veriyor. DEAŞ, FETÖ, PKK terörü. Çok şükür Türkiye son yıllarda, son zamanlarda özellikle teknolojiden de faydalanarak teröre karşı mücadelesini iyi bir noktaya taşıdı. Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadele dünyanın hiçbir yerinde yok. Kolay değil. Yüreğimiz yanıyor, ciğerimiz yanıyor, ama inşallah terörün üstesinden gelinecek. Çok şükür beli de kırıldı zaten. Kamu Denetçiliği Kurumu olarak biz de değişik illere gittiğimiz gibi bugün de Hakkâri’deyiz. Buradaki kamu hizmetlerini arkadaşlarımızla değerlendireceğiz, halkımızla görüşeceğiz, onların taleplerini dinleyeceğiz, kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılması için neler yapılabilir, bunları karşılıklı istişare edeceğiz. Önemli olan insanımızın huzurudur, refahıdır, kalkınmasıdır, gelişmesidir. Devletin bütün kurumları bunun için vardır. Kamu Denetçiliği Kurumu burada devletle vatandaş arasında bunların gelişmesine katkıda bulunan bir kurumdur. Dünyadaki bütün Ombudsmanlıklar da bunu yapıyor” dedi.

Şeref Malkoç program kapsamında Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar’ı, Baro Başkanı Zeydin Kaya’yı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş’ı, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ömer Pakiş’i ve Yüksekova Kaymakamı Ramazan Kendüzler’i makamında ziyaret etti ve ilin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Başdenetçi Malkoç’a Hakkâri programında Kamu Denetçisi Yahya Akman ve KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç eşlik etti.