Malkoç: “Halkımız Hakkını Aramayı Bilmeli”

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç Erzurum ve Ağrı’ya giderek bir takım temaslarda bulundu. Malkoç Erzurum programına ilin valisi Okay Memiş’i ziyaret ederek başladı. Valilik ziyaretinin ardından Atatürk Üniversitesi’ne geçen Başdenetçi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi’nde “Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi” sunumuna katıldı.

Atatürk Üniversitesi’nde verdiği konferansın ardından Bilimsel Teşvik Ödülü ve Akademik Giysi Töreni’ne katılan Ombudsman Malkoç Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i de makamında ziyaret etti. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan’la istişarelerde bulunan Başdenetçi Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinden ve yetkilerinden bahsetti. Atatürk Üniversitesi’nde verdiği konferansın ardından Bilimsel Teşvik Ödülü ve Akademik Giysi Töreni’ne katılan Ombudsman Malkoç Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i de makamında ziyaret etti. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan’la istişarelerde bulunan Başdenetçi Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinden ve yetkilerinden bahsetti.

Başdenetçi’nin Ağrı programı ise ilin valisi Süleyman Elban ziyareti ile başladı. Ombudsman Malkoç Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ı da ziyaret ederek yakın zamandaki seçim başarısı nedeniyle tebrik etti. İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde verdiği konferansın ardından Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’la bir araya gelen Malkoç, Ağrı Başsavcısı Tunay Pulça, Baro Başkanı Mehmet Salih Aydın ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan’la da istişarelerde bulundu.

Başdenetçi: “Denetim de Yapıyoruz İnsan Haklarını da Koruyoruz”

Atatürk Üniversitesi ve İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencilerine “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans veren Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) kamu hizmetlerinin kalitesini arttırmak için kurulduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “KDK’nın bir görevi de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak, insan hakları konusunda toplumu bilinçlendirmek, idareyi şeffaf hale getirmektir. Yani denetim yapıyoruz ve aynı zamanda da insan haklarını koruyoruz. Beni ve beş denetçi arkadaşımı Türkiye Büyük Millet Meclisi seçiyor. Dolayısıyla seçildiğimiz dört yıl boyunca bizim görevimiz esnasında Allah’tan başka kimseden korkmadan çalışıyoruz. Kanunlara göre düzenlemeler yapıyoruz."

Malkoç Ombudsmanlığın bir hakkaniyet ve adalet kurumu olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Dünyadaki bütün ideolojiler, felsefi düşünceler, siyasi akımlar, dinler hedeflerine adaleti gerçekleştirmeyi koymuşlardır. Dünyadaki hak ve özgürlükler arayışlarının temelinde de adalet istek ve arzusu vardır. Hastanelerimiz okullarımız, ekonomimiz bütün hepsi insanımız için çalışıyor. İnsanın hedefi de devletin hedefi de adalettir. Dünyada ki bütün huzursuzlukların sebebi de adaletsizliktir. Eğer insanımızı düzeltebilirsek, ülkemiz de dünya da düzelir. İşte bütün çalışmalarımızın hedefi bu, adaleti temin etmek"

Malkoç: “2023’te Türkiye’yi İnsan Haklarında Örnek Ülke Yapacağız”

Malkoç temasları arasında TRT Erzurum Radyosu’na röportaj verdi. Röportajda soruları yanıtlayan Başdenetçi şunları söyledi: “KDK olarak halkın avukatıyız biz. Diğer yönüyle idarecilere danışmanlık yapıyoruz. Yeni olmasına rağmen kısa sürede çok mesafe kaydeden bir kurumuz. Hedefimiz de Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında adalette, demokraside, insan haklarında, hakkaniyette Türkiye’yi, dünyaya örnek olan gelişmiş bir ülke yapmak.”

Ombudsman Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumu olarak geniş yetkilere sahip olduklarının altını çizdi ve devam etti: “Kamu kurumları yani hastaneler, okullar, müdürlükler, belediyeler, insana hizmet için vardır. Eksik ya da hatalı hizmetleri biz denetliyoruz. İnsan odaklı, denetlenebilir bir idare kurarsak insanımız arzu ettiği hedeflere ulaşır. Biz vatandaşla devletimizi kaynaştırıyoruz.”

Şeref Malkoç il ziyaretleri üzerine sorulan soruya yanıt verirken şunları söyledi: “İnsanlarımıza haklarını hatırlatmak için Anadolu’yu gezdikçe, buralarda üniversite öğrencilerimizle bir araya geldikçe geleceğe dair heyecan ve umudumuz artıyor. Anayasada, kanunlarda insana hak tanınması yetmiyor, halkımızın hakkını aramayı bilmesi gerekiyor.”