İnsan Haklarının Korunmasında KDK’nın Rolü Güçlenecek

Avrupa Birliği ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yönettiği, “İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Rolünün Güçlendirilmesi Projesi”nin istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya Başdenetçi Şeref Malkoç, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, akademisyenler, kamu denetçileri ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda katılımcılar söz alarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nun insan haklarını korumak ve geliştirmek açısından rolünü tartıştı, olması gerekenler hakkında öneri ve isteklerini dile getirdiler.

Malkoç: “İnsanımızın Huzurunu ve Kamu Hizmetinin Kalitesini Arttırmak İçin Çalışıyoruz”

Toplantıda konuşan Ombudsman Şeref Malkoç önce kurum hakkında bilgi verdi arkasından bu projeyle gerçekleştirilecek etkinlikler ve olası sonuçları üzerinde durdu: "Biz bu proje kapsamında illerde muhtarlarla, STK'larla, o ilin yöneticilerini, valisini, belediye başkanını buluşturup, görüştüreceğiz. Bölgedeki basın mensuplarıyla bir araya gelerek kurumumuzu anlatacağız. Üniversitelerdeki Ombudsmanlık topluluklarını arttırıp, beraber çalışarak raporlar, projeler yapacağız. Türkiye Ombudsmanlığının kurumsal kapasitesini arttırmak için personelimizi Avrupa'daki Ombudsmanlık kurumlarına gönderip tecrübelerimizi paylaşacağız. Bütün bunları insanlarımızın huzuru, kamu hizmetlerinin kalitesinin arttırılması için gayretle gerçekleştireceğiz."

Feyzioğlu: “KDK’nın Varlığı Devlet Politikalarında Merkeze İnsanın Konulduğunun Kanıtıdır”

Toplantıda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da bir konuşma yaptı. Feyzioğlu konuşmasında: “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun varlığı Türkiye’nin yüzünü geleceğe döndüğünün ispatı, devlet politikalarında merkeze insanın konulduğunun kanıtıdır. KDK şeklen değil sonuç almaya odaklı kurulan bir kurumdur. KDK’nın bu kadar etkin olmasını sağlayan Sayın Malkoç’u ve ekibini Türkiye Cumhuriyeti için bir şans olarak görüyorum” dedi. TBB Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu Denetçiliği Türkiye Cumhuriyeti idaresi için bir pusula konumuna gelmiştir. Bu açıdan Ombudsmanlığın yeni bir kurum olmasına rağmen görevini fazlasıyla yerine getirmesi benim geleceğe dair umutlarımı yeşertiyor. Barolar Birliği olarak Avrupa Konseyi ile işbirliği içinde başlattığımız projeyle, her baroda İnsan Hakları şikâyeti alan birimler kuracağız bu birimlerin birinci derecedeki partneri de Kamu Denetçiliği Kurumu olacaktır.”

Başdenetçi: “Herkes YSK’ya Güvensin”

Başdenetçi Şeref Malkoç etkinliğin ardından salonda bulunan gazetecilerin sorularını yanıtladı. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri konusunda Ombudsmanlığa şikâyet gelip gelmediğinin sorulması üzerine Başdenetçi şu açıklamayı yaptı: "Bize de seçimlerle ilgili başvurular geliyor. Anayasanın hükmü çok açık, Türkiye'de seçimlerin hazırlanması ve yürütülmesinde tek yetkili kurum Yüksek Seçim Kurulu. Dolayısıyla bize yapılan başvuruları biz YSK'ya gönderiyoruz. Şunu ifade edeyim ki, Türkiye'nin seçim konusunda dünyaya örnek olacak bir kurulu var, Yüksek Seçim Kurulu. Elbette sonuçlara itirazlar olacaktır, elbette farklı görüşler ortaya çıkacaktır ama herkes YSK'ya güvensin, oradan çıkacak olan sonuç adil ve hukuki bir sonuç olacaktır."