Başdenetçi: İnsan Hakları Sözleşmesinin Gereğini Yerine Getirmeye Çalışıyoruz

Başdenetçi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan, Ardahan ve Kars illerine giderek temaslarda bulundu, üniversitelerde öğrencileriyle buluşarak konferans verdi.

Malkoç Ardahan ziyaretine Vali Mustafa Masatlı’yı ziyaret ederek başladı. Şeref defterini imzalayan Malkoç Vali Masatlı’yla birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı: “Ardahan, imkânları çok geniş olan bir ilimiz. Üniversitenin burada kurulmuş olması çok önemli. Gürcistan'a kapısı olan Türkiye'nin serhat şehri Ardahan'da projelerin hayata geçmesiyle Türkiye dışarıdan hayvan ithal etmeyecek. Buraların olağan üstü bir turizm potansiyeli var. Örneğin Çıldır Gölü, Ani Ören dünyada biliniyor. Bunların reklamı kendileri. Ben ümit ediyorum ki bırakın Ardahan'ın göç vermesini, burası göç alır"

Malkoç: Bizi Tehdit Edenler! Yanlış Yapmayın, Yanlışlık Yapanı Düzeltiriz!

Ombudsman Malkoç valilik ziyaretinin ardından Ardahan Üniversitesi (ARÜ)’ne giderek, Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi. 2019-2020 akademik yılının açılış dersini yapan Malkoç şunları söyledi: “Ardahan’da, Hakkâri’de neden üniversite var diyenler gelip ARÜ kampüsünü görmeliler” diyerek devam etti ve ARÜ Müzik Grubu’nun Barış Pınarı Harekâtına atfen seslendirdikleri eser üzerine şöyle söyledi: “Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı mücadelesi var, Allah kolaylık versin. Kim ne derse desin terörün üstesinden geleceğiz. Harekâtta uluslararası hukukun dışında bir şey yapmıyoruz, huzuru temin etmeye çalışıyoruz, Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesinin gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. BM'nin varlığını burada tesis etmeye çalışıyoruz. Ama bizi ikide bir tehdit etmeye kalkanlara da şunu hatırlatalım; yanlış yapmayın, yanlışlık yapanı düzeltiriz, bu harekât da yanlışlıkları düzeltme harekâtıdır. Karşınızdaki millet sıradan bir millet değil. Bin yıldan beri burada barışın teminatıyız.”

Başdenetçi Malkoç’un konuşmasının ardından Vali Masatlı ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber de konuşmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne icra ettikleri Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle destek verdiklerini söylediler ve orduya kolaylıklar dilediler.

Başdenetçi: Bizi Ambargoyla Korkutanlar Bu Milletin Tarihine Baksınlar!

Ardahan’ın ardından Kars’a geçen Başdenetçi’yi Kars Valisi Türker Öksüz makamında kabul etti. Öksüz ve Malkoç basına kapalı yaptıkları görüşmenin ardından Başdenetçi, Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferansa katıldı. Malkoç konferansa 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının öğrencilere ve akademisyenlere başarılar getirmesi dileğiyle başladı. Başdenetçi yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de teröre karşı mücadele verdiğini belirterek, "Birçok ülke açıklama yapıyor. Almanya, Finlandiya, Hollanda ambargo koyuyormuş. Avrupa Birliği başka şey söylüyormuş. Onlar bizi başka milletlerle, başka devletlerle karıştırıyorlar. Ambargoyla, şunla bunla bizi tehdit ederek yapacağımız hayırlı işlerden vazgeçeceğimizi zannediyorlar. Onlara şunu söylüyoruz. Bu milletin tarihine baksınlar" dedi.

Şeref Malkoç üniversitede verdiği konferansta gündemdeki Barış Pınarı Harekâtı üzerinden tarih boyunca Türk dış siyasetini de değerlendirerek şunları söyledi: “Biliyorsunuz Ege’de Yunanlar uluslararası hukuku ihlal edip, Türkiye’nin haklarına tecavüz ediyorlar. Sırtlarını da Avrupa’ya, Amerika’ya dayayıp ardından Türkiye’ye taarruzda bulunuyorlar. Kıbrıs’ta da öyle, Doğu Akdeniz’de de öyle, Yunan meslektaşlarımız geldiğinde onlara diyorum ki ben: Avrupalılar sizi tahrik etmiş, Kurtuluş Savaşı’ndan önce Anadolu’ya tecavüz etmişsiniz. İzmir’den denize dökülmüşsünüz.’ Avrupa’daki dostlarınıza güvenerek Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamaya çalışmışsınız, 74’te haddinizi bildiniz, uğraşmayın bizimle, gücünüz yetmez. Bilimle, akılla, tecrübeden faydalanın da bizim milletimizle beraber olun. Kalkınmanız, gelişmeniz buna bağlı, bizle uğraşmaya çalışırsanız yanılırsınız çünkü sizin nüfusunuz kadar bizde üniversite öğrencisi var”

Konferansa Vali Türker Öksüz, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Başsavcı Soner Aygün öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Başdenetçi: Bölge Halkı Türkiye’nin Sesine Kulak Vermeli

Kars’ta AA muhabirinin gündeme dair sorularını cevaplayan Malkoç; binlerce kilometre uzaktan gelip bölgede Kürtler, Türkler, Araplar ve İranlılar arasına fitne sokmak, terör çıkarmak isteyenleri Türk Ordusu’nun süpürdüğünü anlattı ve ekledi: "Bu bölgenin halkının şunu bilmesi lazım, başkalarının kulaklarına üfürdüğü yanlış sözlerle ellerine silah almasınlar. Bölge halkı, Türk milleti ile uyum içerisinde geçinirse hem bölge huzur içinde olur hem kalkınma sağlanır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü bütün dünya biliyor. En son Trump'ın açıklaması oldu. Dedi ki 'Türkiye'nin hava kuvvetleri, topçu kuvveti, kara kuvvetinin karşısında durulmaz.' O açıdan kendi birliklerini çekti. PKK/PYD'lere de çekilme tavsiyesinde bulundu. Temennimiz bölge halkının Avrupa'nın, ABD'nin veya İsrail'in ağzına bakmaları değil, bu bölgenin huzuru ve barışı için mücadele veren Türkiye'nin sesine kulak vermeleridir.”