“İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ ilkesini rehber edindik”

4. Uluslararası Göç ve Mülteciler Sempozyumu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sempozyuma, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Rusya, Endonezya, Fas, Makedonya, Litvanya başta olmak üzere 34 ülkeden 51 Ombudsman davetli olarak katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası olandır.” inancını ve yine “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” ilkesini kendilerine rehber edindiklerini vurguladı.

Malkoç, idarenin hizmet kalitesinin yükselmesine, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine ve hak arama kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını ve verdikleri kararlar ile güçlü idare karşısında insanların hakkını aradıklarını söyledi.

Malkoç, Türkiye’nin bir yandan kalkınmasını sürdürürken diğer yandan, toplumun huzur, barış ve refahı için PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi dünyanın en kanlı, en sinsi terör örgütleriyle de mücadele ettiğini belirtti.

15 Temmuz 2016’da tarihin en kritik gecesinin yaşandığını belirten Malkoç, “Hainlerden oluşan cunta yurtdışından aldığı destekle Milletimizin ve Devletimizin varlığını yok etmek istedi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti, feraseti, dirayeti ve liderliği ile Milletimizin büyük kahramanlığı sonucu bu darbe bastırıldı. 252 vatandaşımız şehit, 2193 kahramanımız da gazi oldu. Milyonlarca insanımız mağdur oldu. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize minnetlerimizi sunuyorum” dedi.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’de kayıtlı mültecilerin yarısından fazlasına 3 Milyon Suriyeliye baktığını, sağlık hizmeti verdiğini ve çocuklarına eğitim verdiğini aktaran Malkoç, “Sahil Güvenlik Komutanlığı şimdiye kadar denizlerden toplam 156.261 mülteci kurtarmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) beşyüzbin (500.000) Suriyeli çocuğu okutmaktadır. Bu anlamda Türkiye insanlığın haysiyetini temsil etmekte, insanlığın onurunu korumaktadır” diye konuştu.

Şeref Malkoç, Peru Ombudsmanının Türkiye’nin mültecilere yaptığı hizmeti dinledikten sonra kendisine ‘Beni de mülteci olarak alır mısınız’ diye sorduğunu anlattı.

Dünyada mültecilere karşı insan hakları ihlallerinin arttığını belirten Malkoç, özellikle Avrupa’da yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının yaygınlaştığı bir dönemde; mülteciler konusuna dünyadaki Ombudsmanların dikkatini çekmek ve Türkiye’nin bu konuda yaptıklarını dünyaya anlatmak için sempozyumu düzenlediklerini kaydetti.