Başdenetçi Malkoç İsveç’te: Ombudsmanlığın Temelini Biz Attık

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak, Sadettin Kalkan ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç İsveç’te temaslarda bulundular.

Kamu Denetçiliği Kurumu heyeti ilk ziyaretini İsveç Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki “İnsan Hakları, Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü” konularından sorumlu Büyükelçi Annika Ben David’e gerçekleştirdi. Görüşmede David, çalışma alanlarından bahseden bir sunum yaptı. KDK heyeti David’le görüşmesinin ardından Çocuk Ombudsmanı Elisabeth Dahlin’le bir araya geldi. Dahlin ve KDK heyeti arasında karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç başkanlığındaki KDK heyeti İsveç’te Süryani toplumu önde gelenleriyle öğle yemeğinde buluştu. Yemekte milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, dernek başkanları ve medya yöneticileri hazır bulundu. Samimi bir ortamda geçen yemekte Süryani toplumu ve Türkiye ilişkileri konuşuldu.

Malkoç: Gurbetçilerimiz Haksızlık Karşısında Ombudsmana Başvursunlar

İsveç Parlamento Ombudsmanı Elisabeth Rynning’le de görüşen KDK heyeti İsveç’te yaşayan Türk toplumunun uğradıkları haksızlıklar karşısında başvurabileceği kurumlar ve yollar hakkında bilgi aldı. KDK çalışmaları hakkında Rynning’in bilgilendirildiği toplantıda iki ülke Ombudsmanlığının birlikte yapılabileceği çalışmalar da masaya yatırıldı.

Türkiye Stockholm Büyükelçiliği’nde Türk STK temsilcileriyle bir araya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında gurbetçilerin yaşadıkları ülkelerde haklarını nasıl arayacaklarından bahseden Malkoç sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa'da yaşayan ayrımcılığa ve ırkçılığa uğrayan vatandaşlarımız bize de haber vererek o ülkenin Ombudsmanına başvursun, Ombudsman nezdinde biz de bu başvuruyu takip edelim."

Başdenetçi Avrupa’da yaşayan altı milyon Türk vatandaşını hak arama yolları konusunda bilinçlendirmek için farkındalık oluşturma projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu projeler dâhilinde birçok ülkeye ziyaretler gerçekleştirdiklerini anlatan Malkoç şunları söyledi: “Şu ana kadar Avusturya, Belçika, Almanya'ya ve son olarak İsveç'e geldik. Bu ülkelerde Ombudsmanlar ve insan hakları kuruluşlarının temsilcileri ile görüştük. Ayrıca bu ülkelerde yer alan vatandaşlarımızın kurduğu sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Avrupa'da yaşayan, ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalan, camisine saldırılan, başörtüsü veya Müslüman kimliği ile ilgili haksızlığa uğrayan insanlarımız önce insan hakları mahkemesine gitsinler. Sonra o ülkenin Ombudsmanına gitsinler. Avrupa ülkelerinde Ombudsmana bu konularda başvuru yapanlar mutlaka bize de başvurunun bir örneğini göndersin, biz de o ülkenin Ombudsman nezdinde bunu takip edelim."

Başdenetçi: Ombudsmanlığı Biz Kurduk İsveç Kurumsallaştırdı

Başdenetçi Malkoç KDK heyeti ile birlikte İsveç’teki temaslarını da anlattı ve Ombudsmanlık yetkilileriyle görüşmelerinde çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi. Malkoç Ombudsmanlığın tarihine bakıldığında ecdadın izlerine rastladıklarını söyledi ve bu konudaki tarihsel bilgileri aktardı: "İsveç Kralı 12. Şarl 1709 yılında Ruslara yenildiğinde Osmanlı'ya sığındı ve beş yıl burada yaşadı. Bu süre zarfında Osmanlı'da halk ve devlet ilişkisini inceledi ve gördükleri çok hoşuna gitti. 17 milyon kilometrekarelik Osmanlı coğrafyasında Belgrad'dan, Mekke'den, Kahire'den, Trabzon'dan, Van'dan idarecilerle ilgili şikâyet geldiğini ve Padişahın bunları inceleyip çözüm bulduğunu tespit etti. Bu sistemden esinlenerek bir emirname yazıp İsveç'e gönderdi. Emirnameyi uygulasın diye görevlendirilen kişiye de 'Ombudsman' dendi. Bizim medeniyetimizin ürünü olan bu müessese İsveç'e bu şekilde intikal etti ve burada kurumsallaşıp AB müktesebatı ile bize döndü. 300 yıl önce yitirdiğimiz Ombudsmanlık kurumunu yeniden bulmuş gibi olduk. İslam ve Türk kültüründen kaynaklanan bir müessesenin dünyada bu kadar yaygınlaşması bize gurur veriyor."

Başdenetçi Malkoç ve KDK heyeti Adalet Şansölyesi Mari Heidenborg'la görüştükten sonra Botkyrka Türk İslam Kültür Derneği’ndeki programa katıldılar.