İyi Yönetim Ödülleri Görkemli Bir Törenle Sahiplerini Buldu

İstanbul Liseler Arası İyi Yönetim İlkeleri Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törenle ödüllerine kavuştular. İstanbul’da düzenlenen ödül törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, ilçe milli eğitim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Malkoç: KDK Kökleri Mazimizde Olan Yeni Bir Kurum

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Liseler Arası İyi Yönetim İlkeleri Yarışması’nda yaptığı konuşmada Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kökleri mazimizde yer alan ancak kuruluşu yeni olan bir kurum olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: “Kurumumuz tanındıkça milletimiz bizi seviyor. Sevdikçe şikâyetler artıyor, şikâyetlerin artmasından biz memnun oluyoruz. Çünkü bizim ana görevimiz devletle, idareyle vatandaşlar arasındaki sorunları mahkemelere intikal ettirmeden çözmek. Eğer bize müracaat eden bir insan müracaat ettiğinde derdini sıkıntısını biz yeteri kadar dinleyebiliyorsak ve üstüne çözüm de üretebiliyorsak bizim en çok mutluluk, memnuniyet duyduğumuz husus bu.”

Başdenetçi: Avukata, Mahkemeye Para Vermeyin Kurumumuza Başvurun

Kamu Denetçiliği Kurum’unun vatandaşa verdiği hizmetin tamamen ücretsiz olduğunu ve kısa sürede kararlar aldıklarını ifade eden Ombudsman Malkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “İdarenin eylem ve işlemlerinde eksiklik, hata varsa mahkemeye gidip avukat tutmanıza gerek yok harç ve pul parası ödemenize gerek yok bize başvurularda ücret almıyoruz.”

Malkoç: “Kurumumuz idare karşısında sizin avukatlığınızı yaptığı gibi idarenin ve kamu kurumlarının da hasmı değil. Bizim kararlarımız neticede tavsiye kararı. Yani yol gösteren karar. İdareye rehberlik yapan karar. Bu açıdan da idarecilerle çok kolay rahat anlaşabiliyoruz” dedi.

Ombudsman: Türk Gençliği Dünya Çapında İşler Yapacak

Türk milletinin bin yıldır bu coğrafyada adalet ve hakkaniyet sayesinde kalıcı olduğunu ve kıyamete kadar da bu toraklarda olacağına inandığını söyleyen Malkoç İyi Yönetim İlkeleri Ödül Töreni’ne katılan gençlere de şöyle seslendi: “Siz kendinizi iyi yetiştiriyorsunuz. Eksiğimiz noksanımız var bunları ortaya koyacağız. Ama kendimize haksızlık yapmayacağız. Bakın dünyanın en büyük havalimanını yapan mühendisler bizim okullarımızdan yetişti. Veya savunma sanayinde insansız hava aracını yapan mühendisler bizim okullarımızdan yetişti. Ama sizler sadece Türkiye çapında değil dünya çapında olacaksınız.”

Vali Yerlikaya: Bu Yarışma Gönülleri Kazanma Ruhunu Tabana Yayıyor

Başdenetçi Malkoç’un konuşmasının ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya salondakilere seslendi. Vali Yerlikaya öğrencilere hitaben “İdare her şeyden önce gönüllerin ihyasından geçiyor. Eğer millet devletten, devlet de milletten razıysa Ombudsman her iki taraftan da razı olur. Yapılan çalışmalardaki temel amaç bu. Şeref Malkoç göreve geldiği günden bu yana neden gençlerle çalışıyor, vilayet vilayet geziyor, kendine bunu niye dert ediniyor? Çünkü şundan: Geleceğimiz gençlerdir” dedi. Yerlikaya sözlerine şöyle devam etti: "Şu anda ne ekiyorsanız, mezun olduktan sonra onu biçeceksiniz. Rekabet çok güçlü. Gençlerimizin, dünya gençleriyle rekabet edebilecek en güçlü DNA kodlarına, maziye, inanca, imana sahip olduğunuzu biliyoruz. Ama bunu öyle donatacaksınız ki dünya gençlerinin karşısında dedemiz, ceddimiz Fatih gibi çağ açan ve onu geliştiren nesil olacaksınız. Buna inanıyorum" dedi. Vali “Bu yarışmayı gönülleri kazanma ruhunun tabana yayılması açısından çok önemsiyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Kahraman: Kelimeler Kültürü Taşır

Vali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından mikrofonun başına TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman geçti. Kahraman konuşmasında Ombudsman ve avukat kelimelerinin kökenlerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Kelimeler mühim, kelimeler kültürü taşır. Onun için üzerinde durmak ihtiyacı duydum."

Eski Başkan Kahraman’ın konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren öğrenciler tek tek sahneye davet edilerek konuklardan ödüllerini aldılar. Resim veya dijital resim dalında Mehmet Alp Tezer, sloganlı afiş dalında Elif Yılmaz, kısa film veya animasyon dalında Eren Gidiş ve kompozisyon dalında Şeyma Kurt birinci oldular. Dört alandan üç birincilik, üç teşvik ödülünün dağıtıldığı törene Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Saadettin Kalkan ve Hüseyin Yürük de katılarak ödül takdiminde yer aldılar.