KDK, “15 Temmuz Şehitleri Anma Programı” Düzenledi

Kamu Denetçiliği Kurumu, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain FETÖ darbe girişiminin yıl dönümünde “15 Temmuz Şehitleri Anma Programı” düzenledi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, Eski Devlet Bakanı Ahmet Cemil Tunç, TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Fahri Kaya, DDK Üyesi Talip Uzun, Eski Milletvekili Hüsamettin Korkutata, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Kamu Denetçileri Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK’nın idareyi denetleyen bir kurum olduğunu ve aynı zamanda da bir insan hakları kurumu olduğunu belirtti. Yasası gereği toplumu ilgilendiren konularda özel raporlar hazırlayan bir kurum olduğunu söyleyen Malkoç, “Kurumun en önemli görevi iyiliği yaygınlaştırmak, güzel olan şeylerin toplumda öncülüğünü yapmak ve teşvik etmek, kötülüklere yanlışlıklara da dur deme gayreti içerisinde olmaktır. Bu kapsamda tarihimizde önemli bir yer teşkil eden 15 Temmuz’u yeniden hatırlamak, şehitlerimizi anmak, gazilerimize minnet duymak için bu programı düzenledik.” Dedi.

Malkoç, konuşmasına şöyle devam etti:

“TBMM Başkanımız İsmail Kahraman ile 2016’nın Kasım ayında Avustralya’ya gittik. Avustralya Senato Başkanı ‘sizi tebrik ediyorum Türk Milletini kutluyorum, siz Millet olarak direndiniz ve hukukunuza sahip çıktınız’ dedi dünyanın en mutlu sözüydü bu bizim için. Bu olayın milletin anayasaya, hukuka ve hakka sahip çıkması bakımından son derece önemlidir.” 

Kamu Başdenetçisi Malkoç: 15 Temmuz’u küçümsemeye yelteniyorlar

Türkiye’de ve özellikle yurt dışından kaynaklanan bazı unsurların 15 Temmuz’u küçümsemeye çalıştıklarını söyleyen Malkoç, “Hatta senaryodur, kontrollü darbedir demeye yelteniyorlar. Biz bunların nereden kaynaklandığını ve niçin yapıldığını biliyoruz. Tereddüdümüz yok ama burada üzerimize çok önemli görevler düşüyor. 1071 Malazgirt’i anlayamayanlar, Niğbolu’da Yıldırım Beyazıt’ı anlayamayanlar, İstanbul’un Fethini gönlüne sindiremeyenler, Çanakkale’yi hazmedemeyenler, Kurtuluş Savaşı’nı idrak edemeyenlerin devamıdır bunlar. Tarihte örnekleri var. Bizim aziz milletimiz tarih boyunca bunları yaşayıp gördü her bir badireyi nasıl atlattıysa bunları da atlatacaktır.” Diye konuştu.

Malkoç, 15 Temmuz’un, dünyaca ünlü senaristler, yapımcılar, oyuncuların yer alacağı bir filmle dünyaya tanıtılması çağrısında bulundu.

Böyle anlamlı bir program hazırlamalarından dolayı Başdenetçi Malkoç’a ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz 2016’nın Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “15 Temmuz 2016 Türkiye tarihi bakımından en az Çanakkale kadar, Kurtuluş Savaşı kadar, İstanbul’un fethi kadar, tarihteki diğer altın sayfalarla tarihimize mal olmuş kahramanlık destanları ve önemli tarihi olaylar kadar önemlidir ve tarihi bir dönüm noktasıdır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz 2016 bir madalyonun iki yüzü gibidir. Madalyonun bir yüzünde Türkiye topraklarının tarih boyunca görmüş olduğu nice büyük ihanetlerle kıyaslandığında belki de tarihimizde kaydettiğimiz en büyük ihanet hareketlerinden birisi olmasıdır. Yüzlerce, binlerce ihanete şahit olmuş olan bir milletiz. Nice zarif ayak oyunlarıyla, nice hain arkadan hançerlenmelerle, nice bir takım hain ittifaklarla tarih boyunca bu milletin karşısına çıkılmış ve bu millet yolundan çevrilmeye çalışılmıştır. İşte bunlardan en önemlilerinden biri 15 Temmuz 2016’dır. FETÖ denen eşkıya çetesi onların arkasında ki yerli ve uluslararası güçlerin destekleriyle Türkiye 15 Temmuz’da bir sırat köprüsünden geçmiş tam manasıyla bir dönüm noktasında milletimiz bir kahramanlık destanı yazmıştır. Onun için 15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız derken hem ihaneti unutmayacağız hem de madalyonun diğer yüzü olan Anadolu topraklarında, Türkiye topraklarında yaşadığımız tarihin en büyük kahramanlık destanlarından birisi olan bu büyük hadiseyi unutmayacağız ve unutturmayacağız.”

Türkiye topraklarında yaşayan herkesin ya şehit düşen ya gazi olan bir yakınının bulunduğunu, milletin bu kahramanlık destanlarını dinleyerek büyüdüğünü dile getiren Kurtulmuş, “Bu millet yeri geldiğinde yeniden bir Çanakkale, yeniden bir kurtuluş destanı, yeniden bir Kafkas destanı, yeniden bir Yemen destanı yazmayı başaracak büyük bir millettir. 15 Temmuz, aynı zamanda bunu bize yeniden hatırlattı. Eğer biz bugün, bir yıl sonra burada bu toplantıyı yapabiliyorsak, Türkiye’nin bütün kamu kurum ve kuruluşları, STK’ları, üniversiteleri, 15 Temmuz’u yeniden yad etmek için toplantılar düzenleyebiliyorsa bunu şehitlerimize borçluyuz. Her birimizin şehitlerimize can borcu vardır. Bu hainler, o darbenin gidip gidip geldiği saatlerde başarılı olsalardı belki Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere her birimiz, herhangi bir çukura öldürülüp atılacak, TBMM ortadan kaldırılacak, medya mensuplarının büyük bir çoğunluğu ya derdest edilecek ya herhangi bir yerde infaz edilecekti. Eğer bu adamlar başarılı olsalardı, şimdi hukuk falan diyorlar ya bütün yüksek yargı organlarımızın başımızdaki kişiler belki kimsenin bulamayacağı karanlık zindanlara atılacaktı. Türkiye, böylesine büyük bir felaketten kurtulduysa, milletimizin kararlılığıyla cesaretiyle kurtulmuştur. Bugünkü varlığımızı, borçlu olduğumuz 249 şehidimizi her zaman rahmetle, minnetle, şükranla anacağız.” Diye konuştu.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ise o gece Başbakanlıkta yaşananları anlattı.

Konuşmaların ardından, hain darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasi için direniş çağrısını üstün gayret ve cesaretle kahraman milletimize ve dünyaya duyuran basın mensuplarından TGRT Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Abdulkadir Selvi, Milliyet Gazetesi Parlamento Muhabiri Önder Yılmaz, Anadolu Ajansı Parlamento Editör Yardımcısı Atakan Çelik, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Yavuz Özden, Hürriyet Gazetesi Parlamento Muhabiri Rıfat Başaran, Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Rıza Özel, A Haber Parlamento Muhabiri Levent Eke, A Haber Kameramanı Bahtiyar Koyuncu, Kanal 24 Parlamento Muhabiri Nagehan Akbulut Varol, Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Bülent Teoman Uzun, NTV Savunma ve Başbakanlık Muhabiri Özden Erkuş, Duvar Gazetesi Parlamento Muhabiri Nergis Demirkaya, Kanal 24 Kameramanı Hakan Aykaç, NTV Kameramanı Yasin Güngör ve A Haber Uplink Operatörü Yusuf Çakır’a plaket takdim edildi.

Programın ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.