Kamu Başdenetçisi Malkoç, Aksaray Üniversitesi Öğrencilerine Konuştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, birtakım temaslarda bulunmak üzere Aksaray’a gitti. Aksaray Programı kapsamında Başdenetçi Malkoç, Aksaray Valisi Aykut Pekmez’i makamında ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından Başdenetçi Malkoç, Aksaray Üniversitesinde düzenlenen “Üniversiteler ve Yeni Türkiye Vizyonu” konferansına katılarak konuşma yaptı. Konferansa, Vali Pekmez, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Başdenetçi Malkoç yaptığı konuşmada, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Kuruma tüm vatandaşların şikayetlerini iletebileceğini belirten Malkoç, “KDK, sizlerin avukatıdır. Sınava girdiniz, beklediğiniz notu alamadınız, bizlere müracaat edebilirsiniz. Derste hocanın size haksızlık yaptığına inandınız, bize müracaat edebilirsiniz. Biz sadece idarenin eylem ve işlemlerini denetlemiyoruz, aynı zamanda tutum ve davranışları da denetliyoruz. Kurumumuza müracaat gayet kolay. Elektronik ortamda yazabilirsiniz, posta yolu ile şikayetlerinizi gönderebilirsiniz.” Dedi.

Türkiye’de çok iyi imkanların olduğunu, bunun ülkenin geleceğine önemli derecede yön verdiğini ifade eden Malkoç, “Türkiye, şu an tarihi, kültürü ve kendisi ile barışmış durumda. Tarihi, kültürü ve kendisi ile barışan bir ülkenin yapamayacağı bir iş yoktur. Türkiye, ilk hedefi olan 2023’te nükleer santrallerini tamamlamış, savunma sanayide kendine yetecek duruma gelmiş, yerli otomobilini yapmış, insan hakları, demokrasi, yönetim açısından dünyaya örnek bir ülke olacaktır. Bu temenni değildir. Öğrencilerimizin, gençlerimizin yüzünde gördüğümüz ışığa bakarak bunu söylüyorum.” Diye konuştu.