Kamu Başdenetçisi Malkoç, Basının Ankara Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya; Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar, Yahya Akman ve Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç katıldı.

Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerine ilişkin bilgiler veren Şeref Malkoç, KDK’nın anayasal bir kurum olduğunu kamu hizmetlerindeki işleyişin, bağımsız ve etkin bir şekilde şikâyet mekanizması ile denetlendiğini belirtti.

Başdenetçi Malkoç, şikâyetler üzerine inceleme ve araştırmalar yapıldığını, bunun üzerine karar verildiğini ve KDK’nın yasama, yürütme, yargı fonksiyonlarının buluştuğu bir kurum olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.

“Başvurularda hiçbir şekilde ücret alınmamaktadır”

Kuruma başvurularda hiçbir şekilde harç, pul ücreti alınmadığını söyleyen Malkoç, “Kurumun en önemli özelliği hızlı inceleme yapmasıdır. Başvuruları inceleme süremiz en fazla 6 aydır ancak bu süreyi daha kısa bir zamana indireceğiz. Kurumun en önemli özelliklerinden bir tanesi de dostane çözüm sunmasıdır. Kurum bir nevi vatandaşın avukatlığını, savunuculuğunu yapıyor” dedi. 

“Hedefimiz hak arama kültürünü yaygınlaştırmak”

Malkoç, vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak için ilgili bütün kamu kurumları, üniversiteler ve basın mensupları ile beraber çalışacaklarını bildirdi.

“Başın düşerse dara Ombudsmanlığı ara”

Hedefleri arasında idarenin hizmet kalitesindeki standardı yükseltmek olduğunu da bildiren Malkoç, “Milletimiz fedakârlığı, çalışkanlığıyla ve demokrasi ve hukuka bağlılığıyla bunu en güzel şekilde hak ediyor. Amacımız kamu kurumlarındaki arkadaşlara tavsiye kararlarımızla, karşılıklı diyaloglarla çalışmalarında onlara yardımcı olmak” diye konuştu.

Malkoç, “Başın düşerse dara ombudsmanlığı ara” şeklinde de bir slogan belirlediklerini söyledi.

Başdenetçi Malkoç, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“Kararlarımıza uymayan kurum ifşa edilecek”

Tavsiye niteliğindeki kararların uygulanabilirliğinin artırılması için yapılması planlanan çalışmaların sorulması üzerine Malkoç, “Bundan sonra birinci yapacağımız şey şu; kararları uygulamayan kurumları kamuoyuna ifşa etmek. Bu basit gibi görünebilir ama önemli bir güçtür. Teşbihte hata olmaz, bir ara vergi dairelerince ‘vergi yüzsüzleri’ listesi yayınlanıyordu. Biz hukuka uygun, adil, hakkaniyete uygun kararlar verdikten sonra bu kararları uygulamayan kurumlarla ilgili bir bakıma bürokratik oligarşiyle mücadelemiz devam eder. Yeter ki kararlarımız hukuka, hakkaniyete uygun olsun” dedi.

Başdenetçi Şeref Malkoç, programa ilgi gösteren basın mensuplarına teşekkür etti.