Kamu Başdenetçisi Malkoç, Bayburt’ta Öğrencilere Konuştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ziyaretlerin ardından Bayburt Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığınca düzenlenen “2023 Hedeflerinde Türkiye Vizyonu” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Başdenetçi Malkoç, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin gerek Türkiye, gerek İslam alemi, gerekse de Türkiye’den umut, heyecan bekleyen bütün insanlık için kendilerini mutlaka iyi yetiştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Dünyanın yeniden şekillendiğini, batı medeniyetinin 17’nci yüzyılda elde ettiği üstünlüğü yavaş yavaş kaybettiğini ve kendi değerlerini aşındırdığını söyleyen Malkoç, “Avrupa Birliği kendi içindeki hiçbir soruna çözüm üretemedi, bulamadı. Bosna’da savaş çıktı çözemedi, Kosova’da savaş çıktı çözemedi. Yunanistan’ın ekonomisi battı, İspanya’nın, İtalya’nın zayıfladı, çözemiyor. Suriye’de iç savaş var, milyonlarca insan göç etmiş. Türkiye 3 milyon mülteciye bakıyor, Avrupa Birliği’ndeki ülkeler 50 tane mi alayım, 100 tane mi alayım bunları tartışıyor.” dedi.

Malkoç, bunlarla birlikte dünyanın dengelerinin değiştiğini ve bu esnada da Türkiye’nin geçmiş tarihine nazaran fevkalade bir konumda olduğunu, iyi bir noktaya doğru gittiğini, bunun da en açık örneğinin 15 Temmuz’da milletin duruşu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin doğu ile batının merkezi konumunda olduğunu, bu merkez olma durumunun ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan da olacağına inandığının altını çizen Malkoç, “Şu anda dünyadaki ilk 100 üniversite arasında üniversitemiz yok, 500 üniversite arasında 3 üniversitemiz var. 2013 yılında dünyadaki ilk 100 üniversite arasında en az 5 üniversitemiz, dünyadaki ilk 500 üniversite arasında en az 25 üniversitemiz olması gerekir, bu zor değil.” ifadelerini kullandı.

Konferansa, Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ile öğrenciler katıldı.