Kamu Başdenetçisi Malkoç, Büyükelçilerle Yemekte Buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Letonya, Litvanya ve Estonya Büyükelçileri ile yemekte bir araya geldi. Programa; Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç da katıldı.

Programda konuşan Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerini anlatarak, kurumun TBMM’ye bağlı bir denetim mekanizması olarak halkın avukatlığını yaptığını ve aldığı kararlar ile idareye yol gösterdiğini bildirdi.

Kuruma gelen şikâyet başvurularının sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 210 artarak 2017 yılı içerisinde 17 bin 131’e ulaştığı bilgisini veren Malkoç, 2013 yılından bu yana toplamda 41 bin 982 başvuru aldıklarını söyledi.

Tavsiye Kararlarına idarelerin uyum oranının 2017 yılında yüzde 55’e ulaştığını belirten Başdenetçi Şeref Malkoç, en çok başvuruyu kamu personel rejimi, eğitim-öğretim, gençlik ve spor ile çalışma ve sosyal güvenlik konularında geldiğini ifade etti.

Uluslararası işbirliği ile bilgi ve tecrübe paylaşımına da büyük bir önem verdiklerini dile getiren Malkoç, bu nedenle dünyadaki Ombudsmanlık Kurumları arasında istişare ortamı sağlaması amacıyla Kurum tarafından her yıl, yabancı ülkelerin Ombudsmanlarının davet edildiği “Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu” düzenlendiğini söyledi.

KDK’nın gerek Avrupa Birliği gerekse de İslam İşbirliği Teşkilatı ile yakın bir ilişki ve işbirliği içerisinde çalıştığını dile getiren Malkoç, uluslararası kuruluşlar ile çeşitli projeler yapıldığının altını çizdi.

Başdenetçi Malkoç, vatandaşların haklarının korunması ve geliştirilmesi ile iyi yönetimin sağlanmasında Ombudsmanın rolünün güçlendirilmesi amacıyla da 25-26 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı düzenlendiği bilgisini verdi.

KDK, 2018 yılında Türk nüfusunun yoğun olarak bulunduğu ülkelere ziyaretler düzenleyecek.

2018 yılına ilişkin faaliyetlerini de anlatan Malkoç, Avrupa’da bulunan Türk göçmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve hak ihlalleri konusunda hak arama kültürünün genişletilmesi çerçevesinde Türk nüfusunun yoğun olarak bulunduğu ülkelere ziyaretler düzenleyeceklerini söyledi.

Ziyaretlerde Türk STK Temsilcileri ile bir araya gelmeyi ve vatandaşların bulundukları ülkelerde yer alan hak arama mekanizmalarına başvurmalarını tavsiye edeceklerini bildirdi.

Bu amaçla 2017 yılında ilk ziyareti Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avusturya’ya yapıldığı bilgisini veren Malkoç, söz konusu ziyaretlerin devamı olarak 2018’de; Fransa, Danimarka, Belçika, Almanya, Hollanda ve Avustralya’ya ziyaretler gerçekleştirilmeyi ve ayrıca insan hakları ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı bölgeleri ziyaret ederek, yerinde inceleme yapmayı da planladıklarını ifade etti.

Malkoç, Türkiye’nin “İnsan İnsanın Dostudur.” düsturuyla baştan beri Suriyeli mültecilere açık kapı politikası izlediğini ve hiçbir ayrım yapmaksızın tümüne kucak açtığını vurguladı.

Türkiye’de 4 milyon civarında mültecinin bulunduğunu aktaran Malkoç, bunlardan 3 milyonunun Suriyeli olduğunu, mültecilere eğitim, sağlık, barınma ve adaptasyon gibi hizmetlerin verildiğini  belirtti.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu olarak da dünyanın en önemli insanlık meselesi haline dönüşen göç ve mülteciler konusunu dünya gündemine taşımak ve ülkemize bu konuda elimizden gelen her türlü katkıyı vermek için çalıştıklarını vurguladı.

Katılımcı ülkelerin Büyükelçileri ise, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ombudsmanlık Kurumlarının öneminden bahsederek, bu çalışmaları önemsediklerini ve her türlü işbirliğine hazır olduklarını bildirdiler.

Toplantıda, Türkiye ile katılımcı ülkelerin ikili ilişkileri ele alındı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Nijer, Litvanya ve Portekiz Büyüelçilerine İade-i Ziyarette Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Nijer Büyükelçisi Adama Saliah Salou, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva ve Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen’e iade-i ziyaret gerçekleştirerek, çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.