Kamu Başdenetçisi Malkoç, Diyarbakır’da

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç bir dizi ziyarette bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti.

Kamu Başdenetçişi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti.

Diyarbakır gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir kentte olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Başdenetçi Malkoç, Vali Aksoy’a kendilerini kabulünden dolayı teşekkür etti.

Vali Aksoy ise, heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Diyarbakır temasları kapsamında, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla’yı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Dicle Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelerek “Geçmişten Geleceğe Türkiye” konulu konferans verdi. Malkoç, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, valiler kararnamesinde bulunan Seyfullah Hacımüftüoğlu’nu isminden dolayı veto ettiğini söyledi.
Malkoç, çeşitli ziyaretlerin ardından konferansın verileceği Dicle Üniversitesi kongre merkezine geldi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ve çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta konuşan Malkoç, Diyarbakır’ın sıradan bir şehir olmadığını, kadim bir medeniyetler şehri olduğunu söyledi. Malkoç, “Her ne kadar son yıllarda bazı terör örgütlerinin adı ile anılıyorsa da medeniyet şehirleri için bunlar gelip geçicidir arkadaşlar. Yakın tarihimiz felaket çok kötü. Hukuksuzluklar olmuş, yanlışlıklar adaletsizlikler olmuş, devletin milletin kavgası olmuş. Bir grubumuz sağcı, bir gurubumuz solcu bir birini öldürmüşler, sabahleyin sağcıyı vuran aynı silah öğleden sonra solcuyu vurmuş. Sağcı ve solcu gençlikler vatanı kurtarıyoruz zannetmişler. O bitmiş ermeni saldırıları başlamış, o bitmiş laik dindar çatışması başlamış. O tamamlanmış, başlamış Türk- Kürt kavgası başlamış” dedi.

Dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer arasında geçen bir diyaloğu da paylaşan Malkoç, şunları söyledi:

“Abdulkadir Aksu’yu tanıyorsunuz, Diyarbakır eski milletvekili, eski İçişleri Bakanı çok iyi biri, valilik yapacak birini valiler kararnamesinde yazıyor, Cumhurbaşkanına gönderiyor, üzeri çiziliyor. Aradan bir yıl geçiyor, ikinci valiler kararnamesinde bir kez daha yazıyor tekrar üzeri çiziliyor. Başka bir vesile ile Cumhurbaşkanının yanına gittiğinde efendim diyor, filan arkadaşı vali olarak yazıp size gönderdim, ikisinde de geri çevirdiniz bilmediğim bir kusuru, hatası, eksikliği, noksanlığı, ahlaki zafiyeti mi vardı. Cumhurbaşkanı hangisi diyor, ismini söylüyor, Cumhurbaşkanı da ‘Kardeşim bir daha bunu vali adayı olarak bana gönderme’ diyor. Aksu da efendim neden göndermeyim diyor, Cumhurbaşkanı görmüyor musun bunun adı ve soyadı vali olmaya müsait değil. Liyakat, ehliyet değil adı ön plana çıkıyor. Bahsettiğim Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dönemi, karıştırılmasın. Arkadaşımızın adı ve soyadı da şu, Seyfullah Hacımüftüoğlu, bundan dolayı müsait değil. Bunları yaşadık. Daha sonra tabi o arkadaşımız vali oldu, müsteşar oldu. Şimdi Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ni yürütüyor. Bunları yaşadı bu memleket.”

Konferansta Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül de birer konuşma yaptı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile de bir araya geldi.

Kurumun genel yapısı hakkında bilgiler veren Malkoç, kuruma gerçek ve tüzel kişiler ile yabancı vatandaşların; elden, posta, e-posta, faks ve e-başvuru sistemi ile ayrıca illerde valilikler ve ilçelerde ise kaymakamlıklar aracılıyla başvurabileceklerini belirtti.

Malkoç, ayrıca gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak STK temsilcileri ile istişarede bulundu.

STK temsilcileri de bölge ile ilgili sorunları hakkında Malkoç’u bilgilendirdiler.

Ziyarette Malkoç’a, Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç eşlik etti.