Kamu Başdenetçisi Malkoç, Erzurum’da Temaslarda Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ Programı kapsamında Erzurum’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Başdenetçi Malkoç ve Kamu Denetçileri, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette basına açıklamalarda bulunan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun Türkiye’de denetim yapan kurumlardan birisi olduğunu belirtti.

Vatandaşla-idare arasında köprü görevi gördüklerini vurgulayan Malkoç, “Bu köprü görevini görürken vatandaşın avukatlığını yapıyoruz. Ancak idarenin hasmı değiliz. İdareye de kararlarımızla yol gösteriyoruz. Bütün mesele Türkiye’de yönetim hizmetlerinin kalitesinin artması, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, demokrasi ve hukukun gelişmesi şeffaflığın ön plana çıkması işte bu amaçla kurulmuşuz.” diye konuştu.

Kurumun değişik faaliyetleri olduğunu, bunlardan birisinin de özellikle bölge merkezi niteliğinde olan illerde sivil toplum örgütleri, idareciler, yerel yöneticilerle bir araya gelmek olduğunu aktaran Malkoç, “İlkini Antalya’da yaptık, ikincisini Bursa’da, üçüncüsünü de Erzurum’da yapmak için buradayız. Erzurum ve insanı, bölgenin çimentosu. Özellikle İzmir, Bursa, İstanbul, Ankara gibi illere gidildiğinde Erzurumluların sosyal hayatta ne kadar aktif olduklarını ve kanaat önderi olduklarını, geleneklerini gittikleri yere taşıdıklarını görüyoruz.” dedi.

Erzurum programıyla da bilgiler veren Malkoç, “Yarın programımızı icra edeceğiz. Muhtarlar, yerel yöneticiler, kaymakam, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerini davet ettik. Dolayısı ile yarın açılıştan sonra serbest kürsüde Erzurumluları dinleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Başdenetçi Malkoç ve Kamu Denetçileri Erzurum temasları kapsamında; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı’yı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ve Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ünal Bingül’ü makamında ayrı ayrı ziyaret etti.