Kamu Başdenetçisi Malkoç, Fırat Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, birtakım temaslarda bulunarak Fırat Üniversitesi öğrencilerine konferans verdi.

Elazığ temasları kapsamında Başdenetçi Malkoç, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan’ı, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz’ı ve Baro Başkanı Adnan Demir’i makamlarında ziyaret ederek STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Başdenetçi Malkoç: Kamu Denetçiliği Kurumu kamunun vicdanıdır.

Ziyaretlerin ardından Fırat Üniversitesi öğrencilerine “Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) ve Üniversiteler” konulu konferans veren Başdenetçi Şeref Malkoç, KDK’nın tarihçesi ve işleyişi hakkında konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun kamunun vicdanı olduğunu dile getiren Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun vatandaşla idare arasındaki köprü olduğunu ve idarenin eksikliğini vatandaş lehine gidermek için vatandaşın avukatı görevi gördüğünü söyledi.

Başdenetçi Malkoç, “KDK’nın görevi, sunulan kamu hizmetlerinin kalitesinin standardını yükseltmek ve iyi yönetim ilkelerini Türkiye’de yerleştirmeye çalışmaktır. Bu anlamda biz kamu görevlilerine rehberlik yaparken vatandaşın da avukatlığını yapıyoruz. Diğer önemli görevimiz ise hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmaya, hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Üniversitelerle yakın çalışma içerisinde olduklarını belirten Malkoç,  “Türkiye’de 184 tane üniversite, 7 milyon 200 bin üniversite öğrencisi var. Rektörlerimize Ombudsmanlık Kulüpleri kurulması için yazı gönderdik. Hukuk Fakültesi dekanları ile de bir araya gelip görüş alışverişinde bulunuyoruz. Hak arama kültürü ve hukukun yerleşmesi için üniversitelerle işbirliği içerisindeyiz. Önümüzdeki yıllarda bu iş birliğini daha da artıracağız” diye konuştu.

“Türkiye vesayet ağırlıklarından kurtuluyor”

28 Şubat davasında savcının mütalaayı vermesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Malkoç, “Milletin helal oylarıyla seçilip başbakanlığa gelmiş insanı tank yürüterek, silahla tehdit ederek onun başbakanlık görevinden indirenler şimdi adliyede hesap veriyorlar. Biz adaletten yanayız. Aynı şey 15 Temmuz’da yapıldı. Gerek 15 Temmuz yargılamaları gerekse 28 Şubat yargılamaları bu millette demokrasinin kökleşmesi ve hukukun yerleşmesi için mihenk taşıdır” diye konuştu.

Malkoç, artık Türkiye’nin geldiği noktada kim hangi suçu işlerse işlesin adaletin karşısına çıkarıldığını ve hesap verdiğini anlattı. Suçlunun işlediği suçun yanına kar kalmadığına dikkati çeken Malkoç, şunları kaydetti:

“28 Şubat davasının şikayet dilekçesini yazmış ve haksız yere kapatılan Refah Partisinin Anayasa Mahkemesinde rahmetli Erbakan Hoca’yla savunmasını yapmış bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Türkiye vesayet ağırlıklarından ve şimdiye kadar yapılan hukuksuzluklardan kurtuluyor, daha emin adımlarla istikbale yürüyor. 28 Şubat’ın mazlum ve mağdurları bu kararı umut ve heyecanla bekliyor.”

Konferansa, Belediye Başkan Vekili Yusuf Dumandağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Prof. Dr. Halil Hasar, Fırat Üniversitesi yöneticileri, Fakülte Dekanları, Öğretim üyeleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferans sonunda, Rektör Kutbeddin Demirdağ, Başdenetçi Şeref Malkoç’a plaket takdim etti.